Wizyta nowego prezydenta Litwy w Polsce – rozmowy z najwyższymi przedstawicielami władz RP

Podczas wizyty w Polsce, prezydent RL Gitanas Nauseda spotkał się z Prezydentem i Premierem RP, Marszałkami Sejmu i Senatu, a także z prezesem PiS. Rozmowy dotyczyły głównie współpracy dwustronnej i w ramach UE, a także rozwoju infrastruktury. Według oficjalnych relacji, kwestie dotyczące Polaków z Litwy były wyraźnie w tle i podnoszono je tylko podczas niektórych spotkań, w tym z inicjatywy Nausedy.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, we wtorek nowy prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda złożył wizytę w Polsce. Była to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna.

Przeczytaj: Nausėda zaprzysiężony na prezydenta Litwy

Nauseda najpierw spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Obaj rozmawiali najpierw w cztery oczy, a potem w ramach delegacji obu krajów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Wizyta Prezydenta Litwy to dla nas ważny znak przyjaźni – powiedział prezydent Duda podczas wspólnej konferencji prasowej. Jak poinformowano, rozmowy obu prezydentów dotyczyły współpracy w ramach Unii Europejskiej, a także państw tzw. Trójmorza i rozwoju infrastruktury pomiędzy Polską a Litwą. Andrzej Duda wymienił w tym kontekście takie inwestycje transportowe, jak Rail Baltica, Via Carpatia i Via Baltica.

Polski Prezydent relacjonował również, że rozmawiano o trwającej już budowie interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Litwą. W kwestii bezpieczeństwa energetycznego poruszono zarówno temat przesyłu gazu pomiędzy dwoma państwami, jak i energii elektrycznej. Duda wspomniał też o Polakach z Litwy, dziękując im za to, że w znacznej licznie oddali głosy na Nausedę.

– Cieszę się, że pan Prezydent również zwraca na to uwagę, bo to jest również ważne, jeśli chodzi o sytuację Polaków mieszkających na Litwie, obywateli Litwy, o kwestie ich praw. Wierzę, że również i w tym zakresie będziemy z panem Prezydentem dobrze współpracowali – powiedział Duda. Poinformował też, że zaprosił Prezydenta Litwy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na co ten odpowiedział pozytywnie.

Nauseda podczas spotkania powiedział, że rozmawiał z Dudą głównie o bezpieczeństwie obu krajów i wzajemnej pomocy w dziedzinie obrony. Wyraził względem Polski wdzięczność za zaangażowanie polskich żołnierzy w ćwiczenia obronne na Litwie i ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

– Jestem jednak przekonany, że najbardziej wzmacniają stosunki – to wspólne cele. Jeden z nich to ściślejsza współpraca z USA. Oba kraje chcą, aby siły amerykańskie bardziej zaangażowały się w naszą obronę – powiedział podczas spotkania Nausėda, którego jednym z kluczowych priorytetów polityki zagranicznej jest zaangażowanie USA w obronę Polski i Litwy. Podkreślał też znaczenie wspólnych projektów infrastrukturalnych.

– Podczas naszej wizyty nie tylko nawiązaliśmy przyjazną osobistą relację z prezydentem, ale także omówiliśmy, jak jeszcze bardziej wzmocnić dwustronną współpracę w dziedzinie obronności, energetyki i gospodarki. Bliski dialog z Polską ma dla nas znaczenie strategiczne nie tylko ze względu na historię, ale także ze względu na przyszłość Litwy. W dążeniu do idei państwa opiekuńczego za jeden z głównych akcentów uważamy bezpieczeństwo, dlatego bliskie stosunki między Litwą a Polską są niezbędne do tego, aby zrealizować tę wizję – mówił litewski prezydent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Nauseda sam wspomniało kwestii Polaków na Litwie”

Na pytanie PAP ws. problemów polskiej mniejszości na Litwie i o oczekiwania strony polskiej w tej kwestii polski prezydent zaznaczył, że podczas spotkania to Nauseda sam wspomniał o tych kwestiach. Zdaniem Dudy to „jednoznacznie świadczy o tym, że jest otwarty na rozmowy w tej sprawie”. Dodał, że jest propozycja powrotu do prac wspólnego prezydenckiego komitetu z udziałem ekspertów, co jego zdaniem jest doprą zapowiedzią na przyszłość. – Natomiast co się uda zrealizować, i co będzie mogło zostać przyjęte, to przyszłość pokaże. Tyle mogę ze swojej strony powiedzieć – podsumował Andrzej Duda.

Nausėda wypowiadał się w tej kwestii raczej mniej entuzjastycznie. Powiedział, że nie może obiecać, iż Litwa zezwoli na oryginalną pisownię polskich nazwisk w litewskich dokumentach osobowych, czego od lat domagają się Polacy na Litwie.

– Sytuacja nie jest prosta, ponieważ w Sejmie Republiki Litewskiej są obecnie ponoć trzy stanowiska w tej kwestii [faktycznie dwa – red.], nie ma wspólnego konsensusu i prawdopodobnie żaden prezydent w demokratycznym państwie na świecie nie mógłby nakłaniać Sejm do głosowania w ten czy inny sposób – tłumaczył swoją postawę prezydent RL. Dodał przy tym, że „mniejszości narodowe na Litwie są nie problemem, a bogactwem”, które pomaga pielęgnować przyjazne stosunki z Polską.

Obecnie w litewskim parlamencie są zgłoszone dwa projekty ws. oryginalnej pisowni nazwisk w litewskich dokumentach osobowych: jeden zezwala na oryginalną pisownię na głównej stronie paszportu, drugi przewiduje możliwość zapisu na dalszych stronach dokumentu. Podczas kampanii wyborczej Nauseda wyraźnie optował za tym drugim rozwiązaniem i nie zgadzał się na pisownię oryginalną na stronie głównej.

Spotkanie z Marszałkami Sejmu i Senatu

We wtorek prezydent Litwy spotkał się też z Marszałkami Sejmu i Senatu na dwóch osobnych spotkania. Podczas rozmowy z Markiem Kuchcińskim, z udziałem wiceszefa Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, posła Grzegorza Janika i szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej, poruszano głównie temat współpracy Polski i Litwy, w tym w na forum UE. Kolejny raz rozmawiano na temat rozwoju infrastruktura regionu i umacniania więzi transportowych między Polską i Litwą. Wśród innych tematów były m.in. współpraca gospodarcza oraz bezpieczeństwo i obronność. Brak oficjalnych informacji, czy marszałek Sejmu poruszył kwestie dotyczące polskiej mniejszości na Litwie.

Z kolei spotkanie Nausedy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim dotyczyło relacji polsko-litewskich i tego „co łączy oba państwa”, jak podano w relacji na stronie Senatu RP. Poruszono tematy wspólnych projektach infrastrukturalnych i energetycznych oraz polityki wschodniej.

Prezydent Litwy podkreślił, że stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze i mogą być jeszcze lepsze. Wyraził też zadowolenie ze spotkań z najważniejszymi polskimi politykami, z którymi mógł omówić kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, by te relacje bilateralne układały się jeszcze lepiej. Z kolei Karczewski wyraził satysfakcję „z intensywnego, w ostatnim czasie dialogu politycznego polsko-litewskiego” i zaznaczył, że tylko rozmowy prowadzą do rozwiązania problemów. Wyraził zadowolenie, że rządy Polski i Litwy przywiązują tak wielką wagę do bezpieczeństwa Europy Środkowej, gdyż, jak podkreślił „to fundament, by w obliczu imperialnej polityki Rosji dążyć do zachowania pokoju”.

Marszałek Senatu chwalił też współpracę z przewodniczącym litewskiego Sejmu Victorasem Pranckietisem i zaznaczył, że Polska docenia współpracę z Litwą  w sferze wspierania euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, Gruzji, Mołdawii. Karczewski wyraził też zadowolenie  ze współpracy z Litwą w zakresie połączeń infrastrukturalnych i budowania bezpieczeństwa energetycznego, podobnie jak Nauseda. Litewski prezydent dodał przy tym, że litewskie społeczeństwo jest zaniepokojone budową elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, kilkadziesiąt kilometrów od Wilna, co władze litewskie uznają za „projekt polityczny, którego inicjatorem jest Rosja”. Wyraził przy tym zadowolenie ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO i decyzji o zwiększeniu kontyngentu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Brak oficjalnych informacji, czy marszałek Senatu poruszył kwestie dotyczące polskiej mniejszości na Litwie.

Nauseda spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim, a także prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Relacje strony polskiej ze spotkania z premierem były dość lakoniczne. Wiadomo, że zostały omówione m.in. kwestie dwustronne, w szczególności dotyczące współpracy gospodarczej, bieżące tematy z agendy UE oraz sprawy z zakresu regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska napisała na Twitterze, że spotkanie Nauseda-Kaczyński dotyczyło „relacji polsko-litewskich oraz spraw Polaków na Litwie”. Nie podano jednak bliższych szczegółów dotyczących spotkania.

L24.lt/ prezydent.pl / sejm.pl / senat.gov.pl / premier.gov.pl/ twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mariusz67 :

  Od dawien dawna III RP pozostawia losy Polaków Kresowych w rękach państw, które obecnie posiadają te terytoria. Na Ukrainie i Białorusi nasi Rodacy, mimo dużej liczebności, nie posiadają większej siły, zresztą to sami giedroyciowcy/michniowcy/gieremkowcy przyczynili się do spadku znaczenia Polaków w tych krajach, stosując rożne metody dzielenia i osłabiania. Na tym tle tylko Polacy na Litwie wyróżniają się świetnym zorganizowaniem i autentycznymi sukcesami – mają radnych, merów, posłów, przedstawicieli w Brukseli, są w koalicjach samorządowych i rządowych – ale to wszystko osiągnęli własną pracą, determinacją i mądrym kierownictwem (szczególne wzmocnienie nastąpiło przy Waldemarze Tomaszewskim), rozwijając swoje organizacje jak np. ZPL i AWPL-ZCHR. A władze III RP albo stoją z boku, albo wprost przeszkadzają (fundacja „ścigania” kresowiaków, fatalna obecna ambasador w Wilnie itp.). Mimo wszystko trzymam kciuki za Wilniuków!!!

 2. Avatar
  mariusz67 :

  Litewska agencja ELTA opublikowała ranking zaufania osób publicznych na Litwie, uwzględniający polityków.
  Wśród osób obdarzanych zaufaniem społeczeństwa na wysokiej pozycji uplasował się lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski, który w tym zestawieniu zanotował w ostatnich miesiącach bardzo znaczący skok. Ponadto zdystansował wiele znanych nazwisk, m.in. byłych premierów Butkeviciusa i Kubiliusa, mera Wilna Simasiusa, czy samego Vytautasa Landsbergisa.
  Warto też zauważyć, że nazwisko Tomaszewskiego w ogóle nie znalazło się w zestawieniu osób najmniej lubianych, w którym z kolei jest mnóstwo czołowych litewskich polityków ze wszystkich partii.
  Ten wysoki stopień zaufania społecznego jest doskonałym miernikiem pokazującym, że Tomaszewski w trudnym i gorącym czasie wyborczym (od marca do czerwca na Litwie były wybory samorządowe, prezydenckie i europejskie) bardzo pozytywnie zapisał się w pamięci mieszkańców, którzy docenili jego uczciwość, pryncypialność, zaangażowanie w polepszenie warunków życia ludności kraju.