Siły zbrojne USA kontynuują ataki na jednostki jemeńskiego ruchu polityczno-wojskowego Ansarullach, zwanego popularnie ruchem Hutich.

W czwartek siły amerykańskie obrały za cel „naziemną stację kontroli UAV Hutich i 10 jednorazowych UAV Hutich”, które „stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla statków handlowych i okrętów marynarki wojennej USA w regionie” – oznajmiło Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA (CENTCOM) używając angielskiego skrótu odnoszącego się do dronów bojowych. Informację przytoczyła Al Jazeera.

„To działanie ochroni wolność żeglugi i sprawi, że wody międzynarodowe staną się bezpieczniejsze dla statków Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i statków handlowych” – zadeklarowali amerykańscy wojskowi.

Wcześniej podali oni, że niszczyciel USS Carney zniszczył jedną rakietę i trzy drony.

Ansarullah jeszcze w środę ostrzegł, że jego celem są wszystkie amerykańskie i brytyjskie okręty wojenne biorące udział w „agresji” na Jemen. Oświadczyli również, że zaatakowali „amerykański statek handlowy” w Zatoce Adeńskiej, kilka godzin po wystrzeleniu rakiet w kierunku niszczyciela USS Gravely.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się ze swoim brytyjskim ministrem obrony Grantem Shappsem, aby omówić sytuację na Morzu Czerwonym i „międzynarodowe działania mające na celu pociągnięcie Hutich do odpowiedzialności za ich nielegalne i lekkomyślne ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej” – oznajmił w środę Departament Stanu USA.

Jeszcze w listopadzie ub. roku bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader. Następnie prawdopodobnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Od tego czasu ataki Jemeńczyków na statki prowadzone są regularnie. Wpływają one na globalną gospodarkę. 20 stycznia PAP podała, że dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się w ich skutek o około połowę.

W grudniu 2023 r. ponad 20 państw zgodziło się przystąpić do prowadzonej przez USA koalicji i operacji Prosperity Guardian, wymierzone w Ansarullah na Morzu Czerwonym. Ostatnie ataki rakietowe Amerykanów i Brytyjczyków na Jemen odbyły się jednak poza formatem tej koalicji.

Ataki tego rodzaju są kontynuowane, co jednak nie powstrzymuje Jemeńczyków przed uderzeniami na statki, jakie uznają za powiązane z Izraelem, bądź jego zachodnimi sojusznikami. W ten sposób Ansarullah chce wesprzeć Palestyńczyków w Strefie Gazy walczących z ofensywą izraelskiej armii. 26 stucznia Huti dokonali kolejnego spektakularnego ataku na statek w Zateoce Adeńskiej. Tym razem na służący Brytyjczykom tankowiec.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply