Układ rozbrojeniowy INF przestał obowiązywać

Układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (w skrócie INF), który od ponad 30 lat stanowił element architektury bezpieczeństwa w Europie, przestał obowiązywać. W piątek wycofanie się z niego potwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo, wcześniej zrobiła to Rosja. Obie strony wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za wygaśnięcie traktatu.

Jak podaje PAP, w piątek Mike Pompeo wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że wycofanie się USA z traktatu „staje się dziś faktem”. Szef amerykańskiej dyplomacji zarzucił Rosji doprowadzenie do wygaśnięcia umowy. „Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za koniec traktatu” – napisał Pompeo. Według niego łamanie postanowień tej umowy przez Rosję „zagraża najwyższym interesom USA”.

Jak pisaliśmy, 1. lutego br. USA ogłosiły, że na pół roku zawieszają traktat INF i zapowiedziały, że jeśli w tym czasie Rosja nie powróci do przestrzegania traktatu, przestanie on obowiązywać. Wyznaczony termin mijał 2. sierpnia. Rosja, która zaprzecza, że łamie postanowienia tej umowy, w odpowiedzi na amerykańskie ultimatum przyjęła w tym czasie ustawę o wstrzymaniu swojego udziału w INF. 2. lipca br. podpisał ją Władimir Putin.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg reagując na oświadczenie Pompeo również obwinił Rosję o nieprzestrzeganie traktatu. Według Stoltenberga NATO „ubolewa, że Rosja nie wykazała woli i nie podjęła żadnych kroków w celu wypełnienia swoich międzynarodowych zobowiązań”. Z kolei rosyjskie MSZ wydało w piątek komunikat, w którym stwierdziło, że układ wygasł „z powodu inicjatywy ze strony USA”.

Jak podaje agencja AP, powołując się na nieoficjalne informacje z amerykańskiej administracji, USA planują w najbliższych tygodniach przeprowadzenie testu rakiet, które dotychczas były zakazane przez INF. Chcący zachować anonimowość urzędnik, z którym rozmawiała AP, pomniejszał jednak znaczenie testu i zapewniał, że jego celem nie jest prowokowanie Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewidywał likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczył on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmował on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Kresy.pl / AP / dpa / PAP / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz