Układ rozbrojeniowy INF przestał obowiązywać

Układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (w skrócie INF), który od ponad 30 lat stanowił element architektury bezpieczeństwa w Europie, przestał obowiązywać. W piątek wycofanie się z niego potwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo, wcześniej zrobiła to Rosja. Obie strony wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za wygaśnięcie traktatu.

Jak podaje PAP, w piątek Mike Pompeo wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że wycofanie się USA z traktatu “staje się dziś faktem”. Szef amerykańskiej dyplomacji zarzucił Rosji doprowadzenie do wygaśnięcia umowy. “Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za koniec traktatu” – napisał Pompeo. Według niego łamanie postanowień tej umowy przez Rosję “zagraża najwyższym interesom USA”.

Jak pisaliśmy, 1. lutego br. USA ogłosiły, że na pół roku zawieszają traktat INF i zapowiedziały, że jeśli w tym czasie Rosja nie powróci do przestrzegania traktatu, przestanie on obowiązywać. Wyznaczony termin mijał 2. sierpnia. Rosja, która zaprzecza, że łamie postanowienia tej umowy, w odpowiedzi na amerykańskie ultimatum przyjęła w tym czasie ustawę o wstrzymaniu swojego udziału w INF. 2. lipca br. podpisał ją Władimir Putin.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg reagując na oświadczenie Pompeo również obwinił Rosję o nieprzestrzeganie traktatu. Według Stoltenberga NATO “ubolewa, że Rosja nie wykazała woli i nie podjęła żadnych kroków w celu wypełnienia swoich międzynarodowych zobowiązań”. Z kolei rosyjskie MSZ wydało w piątek komunikat, w którym stwierdziło, że układ wygasł “z powodu inicjatywy ze strony USA”.

Jak podaje agencja AP, powołując się na nieoficjalne informacje z amerykańskiej administracji, USA planują w najbliższych tygodniach przeprowadzenie testu rakiet, które dotychczas były zakazane przez INF. Chcący zachować anonimowość urzędnik, z którym rozmawiała AP, pomniejszał jednak znaczenie testu i zapewniał, że jego celem nie jest prowokowanie Rosji.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewidywał likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczył on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmował on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Kresy.pl / AP / dpa / PAP / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    “Jak podaje agencja AP, powołując się na nieoficjalne informacje z amerykańskiej administracji, USA planują w najbliższych tygodniach przeprowadzenie testu rakiet, które dotychczas były zakazane przez INF.”

    i wszystko jasne.