USA zawieszają traktat INF

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszą od jutra na pół roku traktat INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Jeśli w tym czasie Rosja nie powróci do przestrzegania traktatu, przestanie on obowiązywać.
– podaje agencja Reutera.

Jak wyjaśniał na konferencji prasowej Pompeo, „Rosja odmówiła wykonania jakichkolwiek kroków w celu powrotu do rzeczywistej i weryfikowalnej zgodności” z INF. W związku z tym USA „wręczą Rosji i pozostałym stronom traktatu formalną notę o wyjściu USA z traktatu INF w ciągu 6 miesięcy”.

„Jeśli Rosja nie powróci do pełnej i dającej się zweryfikować zgodności z traktatem w ciągu tego sześciomiesięcznego okresu, w sposób weryfikowalny niszcząc swoje rakiety naruszające INF, ich wyrzutnie oraz związany z nimi sprzęt, traktat wygaśnie.” – mówił sekretarz stanu USA.

Jak pisaliśmy, wcześniej przecieki z Białego Domu zapowiadały, że USA w ten sposób podejdą do sprawy obowiązywania INF.

Przypomnijmy, że na początku grudnia Stany Zjednoczone dały Rosji 60-dniowe ultimatum w sprawie wypełnienia zobowiązań wynikających w traktatu INF o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Termin ultimatum upływa 2 lutego.

Wycofanie się z traktatu prezydent Donald Trump zapowiedział w październiku ub. roku, twierdząc, że powodem jest łamanie tego porozumienia przez Rosję. Takie działania zalecał Trumpowi jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729 (SSC-8), odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie twierdząc, że rakieta ta nigdy nie była wypróbowywana na taką odległość, jaką zakazuje układ INF. Zdaniem rosyjskich władz Amerykanie znaleźli fałszywy pretekst do wyjścia z porozumienia, by móc rozwijać własne rakiety.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz