USA zawieszają traktat INF

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszą od jutra na pół roku traktat INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Jeśli w tym czasie Rosja nie powróci do przestrzegania traktatu, przestanie on obowiązywać.
– podaje agencja Reutera.

Jak wyjaśniał na konferencji prasowej Pompeo, „Rosja odmówiła wykonania jakichkolwiek kroków w celu powrotu do rzeczywistej i weryfikowalnej zgodności” z INF. W związku z tym USA „wręczą Rosji i pozostałym stronom traktatu formalną notę o wyjściu USA z traktatu INF w ciągu 6 miesięcy”.

„Jeśli Rosja nie powróci do pełnej i dającej się zweryfikować zgodności z traktatem w ciągu tego sześciomiesięcznego okresu, w sposób weryfikowalny niszcząc swoje rakiety naruszające INF, ich wyrzutnie oraz związany z nimi sprzęt, traktat wygaśnie.” – mówił sekretarz stanu USA.

Jak pisaliśmy, wcześniej przecieki z Białego Domu zapowiadały, że USA w ten sposób podejdą do sprawy obowiązywania INF.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że na początku grudnia Stany Zjednoczone dały Rosji 60-dniowe ultimatum w sprawie wypełnienia zobowiązań wynikających w traktatu INF o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Termin ultimatum upływa 2 lutego.

Wycofanie się z traktatu prezydent Donald Trump zapowiedział w październiku ub. roku, twierdząc, że powodem jest łamanie tego porozumienia przez Rosję. Takie działania zalecał Trumpowi jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729 (SSC-8), odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie twierdząc, że rakieta ta nigdy nie była wypróbowywana na taką odległość, jaką zakazuje układ INF. Zdaniem rosyjskich władz Amerykanie znaleźli fałszywy pretekst do wyjścia z porozumienia, by móc rozwijać własne rakiety.

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz