W sobotę 2 lutego Stany Zjednoczone oficjalnie ogłoszą, że zawieszają Traktat INF na pół roku z zamiarem wyjścia z porozumienia, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do jego warunków – podała agencja Reuters, powołując się na źródła w administracji USA.

Andrea Thompson, podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego zapowiedziała w czwartek, że 2 lutego Stany Zjednoczone ogłoszą decyzję ws. Traktatu INF. – Wydamy oświadczenie, podejmiemy wszelkie kroki które należy podjąć ws. traktatu, by zawiesić nasze zobowiązania, z zamiarem wycofania się [z niego] – powiedziała Thompson, cytowana przez agencję Reuters. Wcześniej w Pekinie rozmawiała z wiceszefem MSZ Rosji Siergiejem Riabkowem. Wiadomo, że podczas spotkania strony nie doszły do porozumienia.

– Niestety, nie ma postępu. Stanowisko USA pozostaje raczej twarde i przypomina ultimatum – powiedział rosyjski wiceminister. – Powiedzieliśmy stronie amerykańskiej, że nie można prowadzić dialogu w warunkach próby zastraszenia Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek agencja Reuters powołując się na anonimowe źródło w Białym Domu podała, że w najbliższej przyszłości Waszyngton oficjalnie ogłosi, że opuszcza Traktat INF.

– Ogłosimy zawieszenie – twierdzi anonimowe źródło. Inny amerykański oficjel powiedział, że działania te mogą zostać odwrócone, jeśli w ciągu półrocznego okresu zawieszenia Rosja zacznie stosować się do warunków traktatu.

Przeczytaj: Bondariew: Jeśli USA wycofają się z traktatu INF, Rosja będzie musiała przygotować się na atak

Według CNN, sekretarz stanu USA Mike Pompeo może ogłosić zawieszenie uczestnictwa w traktacie jeszcze w piątek.

Przypomnijmy, że na początku grudnia Stany Zjednoczone dały Rosji 60-dniowe ultimatum w sprawie wypełnienia zobowiązań wynikających w traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, mówił o tym podczas szczytu ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Zapowiedział, że jeśli tak się nie stanie, to Stany Zjednoczone przestaną uważać ten traktat za obowiązujący. Termin upływa 2 lutego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wycofanie się z traktatu prezydent Donald Trump zapowiedział w październiku ub. roku, twierdząc, że powodem jest łamanie tego porozumienia przez Rosję. Takie działania zalecał Trumpowi jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729 (SSC-8), odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie twierdząc, że rakieta ta nigdy nie była wypróbowywana na taką odległość, jaką zakazuje układ INF.

Przeczytaj: Wycofanie się USA z traktatu INF może zniszczyć system kontroli zbrojeń

Reuters / Kresy.pl

Reuters: USA oficjalnie ogłoszą zawieszenie Traktatu INF
5 (100%) 1 głosów.

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz