Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu rozbrojeniowego INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. – podała telewizja CNN.

Według amerykańskiego prezydenta powodem wycofania się USA z zawartego jeszcze w 1987 roku porozumienia jest łamanie go przez Rosję.

„Rosja naruszyła to porozumienie. Naruszała je przez wiele lat.” – powiedział Trump dziennikarzom przed wejściem na pokład Air Force One w Newadzie, gdzie udał się na wiec wyborczy. Trump dodał, że nie wie, dlaczego prezydent Obama nie renegocjował traktatu, lub nie wycofał się z niego. Jak mówił, USA nie zamierzają doprowadzić do sytuacji, w której Rosja będzie w dalszym ciągu naruszać traktat i rozwijać swoje arsenały, a USA nie będą mogły tego robić, ponieważ będzie ograniczał je traktat INF.

„Ale Rosja niestety nie honoruje tego porozumienia, więc mamy zamiar je zakończyć. Mamy zamiar się wycofać.” – ogłosił amerykański prezydent.

Przypomnijmy, że wcześniej w sobotę brytyjski Guardian podał informację, że doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF. Według gazety przeciwne temu miały być Departament Stanu USA, Pentagon, a także sojusznicy Stanów Zjednoczonych.

PRZECZYTAJ: USA wycofają się z traktatu INF? Media: tak zaleca Trumpowi Bolton

Trump ma do 15 stycznia 2019 roku poinformować Senat, czy Rosja narusza układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA. Zgodnie z postanowieniami układu INF, wycofanie się z niego zajęłoby sześć miesięcy.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729, odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie.

Kresy.pl / CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply