USA wycofają się z traktatu INF? Media: tak zaleca Trumpowi Bolton

John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF w związku z zarzutami o naruszanie jego postanowień przez Rosję – pisze brytyjski „Guardian”. Miałoby to zarazem odblokować USA możliwość przeciwdziałania chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.

W sobotę informacje o rekomendacji Johna Boltona ws. traktatu INF podał brytyjski dziennik „Guardian”. Według gazety, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego napotyka w tej kwestii na opór. Oponować mają Departament Stanu USA, Pentagon, a także sojusznicy Stanów Zjednoczonych. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Trump ma do o 15 stycznia 2019 roku poinformować Senat, czy Rosja narusza układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA. Amerykańskiego prezydenta obliguje do tego projekt ustawy o wydatkach na obronność.

 

Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INP wdrażając pociski manewrujące 9M729, odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Ich zasięg szacuje się na 2,6 tys. km. O tym, że system ten zapewne narusza INF mówił też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślając, że strona rosyjska musi się do tych zarzutów odnieść. Moskwa zaprzecza twierdzeniom Amerykanów i sama oskarża ich o łamanie porozumienia, wskazując na rozmieszczenie w Japonii elementów amerykańskiego systemu rakietowego Aegis Ashore.

Przeczytaj: NATO podejrzewa Rosję o naruszenie traktatu INF z 1987 i przygotowuje odpowiedź

Czytaj również: USA oskarża Rosję o pogwałcenie traktatu rozbrojeniowego

Według „Guardiana”, Bolton sprzeciwia się układom o kontroli zbrojeń. Gazeta powołuje się w tym kontekście na byłe oficjalne osobistości amerykańskie, twierdząc, że doradca Trumpa blokuje rozmowy w sprawie przedłużenia układu New Start. Ogranicza on liczbę strategicznych głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia posiadanych przez USA i Rosję. Układ ten wygasa w 2021 roku, Moskwa sygnalizuje, że jest zainteresowana jego przedłużeniem.

Brytyjski dziennik pisze również, że Waszyngton w tym tygodniu powiadomił o rekomendacji Boltona ws. INF swoich europejskich sojuszników. Miało to na celu wysondowanie ich stanowiska. Gazeta podkreśla, że „zaalarmowało to” Brytyjczyków, postrzegających ten układ jako ważny filar kontroli zbrojeń.

W przyszłym tygodniu Bolton ma udać się do Rosji, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem. „New York Times” napisał, że doradca Trump ds. bezpieczeństwa narodowego zamierza wówczas poinformować Rosjan o planach wycofania się USA z INF. Dzięki temu, Stany Zjednoczone miałyby odblokowaną możliwość przeciwdziałania chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Zgodnie z postanowieniami układu INF, wycofanie się z niego zajęłoby sześć miesięcy. Inaczej niż Amerykanie patrzą na niego ministrowie obrony narodowej państw NATO. Podczas ostatniego spotkania z Brukseli podkreślali kluczowe znaczenie układu INF dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Szef Pentagonu James Mattis dał jednak jasno do zrozumienia, że „wszystkie opcje są otwarte” w kwestii naruszania układu przez Rosję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Przypomnijmy, że na początku października ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison na briefingu w Brukseli zarzuciła Rosji łamanie traktatu INF. Ambasador mówiła, że USA wciąż opowiadają się za dyplomatycznym rozwiązaniem tej kwestii, jednak są przygotowane do poszukiwania opcji polegającej na prewencyjnym „wyeliminowaniu rakiet rozwijanych przez Rosję z naruszeniem traktatu”. Jej słowa zostały odebrane jako groźba ataku prewencyjnego na Rosję. Dzień później Hutchison zaprzeczyła, że jej słowa o prewencyjnym eliminowaniu rosyjskich rakiet średniego zasięgu oznaczały groźbę wyprzedzającego ataku USA na Rosję.

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Tutejszym
    Tutejszym :

    Rosja i tak złamała traktat INF, odpowiedź USA jest prawidłowa i logiczna.
    System wyrzutni tych rakiet pozwoli Rosji na dokonanie błyskawicznego uderzenia
    nuklearnego na Europę i europejskich członków NATO.
    Rakiety te (układ INF) zostały zakazane traktatem z 1987 roku.
    Moskwa już -przed rokowaniami- nie zaprzecza, że złamała ten układ.
    Dostała dowody że Amerykanie o jej akcji wiedzą i że zareagują.
    Z kolei Rosja oskarża USA o łamanie tego porozumienia, są siebie warci.
    Na pewno dogadają się, wynik rokowań będzie chyba poufny, nie do publikacji.
    Wobec przewagi technologicznej USA, w interesie Rosji będzie utrzymanie tego układu.
    Rosja na pewno utarguje jakieś słodycze, w takich rokowaniach Rosja jest przecież mistrzem.
    Obie strony ogłoszą swoje zwycięstwo w rokowaniach?