Podpisany jeszcze przez ZSRR traktat INF z 1987 roku zakładał całkowitą likwidację pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu.

Niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung podał, że jego dziennikarze śledczy dotarli do tajnego dokumentu NATO, skierowanego do państw członkowskich Sojuszu, zawierającego propozycje możliwych reakcji na złamanie przez Rosję postanowień INF.

Dokument ma być zatytułowany Co by było, gdyby i zawierać 39 opcji do rozpatrzenia. Chociaż główny nacisk położony jest na działaniach mających doprowadzić do skłonienia Rosji do negocjacji, to jedna z propozycji zakłada rozbudowę przez NATO potencjału odstraszania nuklearnego odstraszania.

ZOBACZ TAKŻE: Putin: Państwa członkowskie NATO są wasalami USA

Autorzy dokumentu wskazują na możliwość zainstalowania systemów wczesnego ostrzegania, wzmocnienia obrony przeciwko okrętom podwodnym, a także zwiększenia obecności na terenie Europy bombowców B-2 i B-52. Wśród propozycji znajduje się również podniesienie gotowości bojowej rozlokowanych w Europie wojsk mających zdolność do użycia broni atomowej. “SZ” wskazuje, że amerykański arsenał nuklearny znajduje się m. in. na terytorium Niemiec.

Dokument odradza wprowadzania nowych sankcji przeciwko Rosji. Autorzy dodają, że traktat INF nie powinien zostać wypowiedziany, ponieważ w ich ocenie wywoła to jedynie wzrost nastrojów antyamerykańskich w Rosji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Putin: dołączenie Szwecji do NATO uznalibyśmy za zagrożenie, które należy wyeliminować

Rzecznik NATO pytany o doniesienia niemieckiej pracy nie potwierdził jednak istnienia dokumentu, ani nie odniósł się do pytań na temat autorów. Oświadczył jedynie, że w NATO prowadzono formalne rozmowy o dotrzymaniu zapisów traktatu INF i możliwych skutkach jego ewentualnego naruszenia dla polityki bezpieczeństwa Sojuszu.

Stany Zjednoczone od początku roku wysuwają wobec Rosji oskarżenia o łamanie traktatu rozbrojeniowego INF. Rosja według USA miała rozmieścić pociski rakietowe średniego i krótszego zasięgu typu ziemia-ziemia, co miałoby być złamaniem ducha i intencji INF.

Rzecznik Sojuszu oświadczył, że pytania na temat wsparcia oskarżeń USA wysuwanych wobec Rosji należy kierować do rządów poszczególnych państw członkowskich.

Traktat INF, został podpisany przez prezydentów USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Zakłada on zakaz testów, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km.

kresy.pl / forsal.pl / interia.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply