Wiceszef MSZ Rosji twierdzi, że rozmieszczenie w Japonii elementów amerykańskiego systemu rakietowego Aegis Ashore narusza kluczowy z perspektywy bezpieczeństwa międzynarodowego Traktat INF, zakazujący rozmieszczania na lądzie rakiet balistycznych średniego zasięgu.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow oskarżył Stany Zjednoczone o łamanie Traktatu INF, dotyczącego całkowitej likwidacji pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM). Jako powód wskazano decyzję Waszyngtonu ws. sprzedaży Japonii systemów tarczy antyrakietowej Aegis Ashore.

W sobotę Riabkow przypomniał, że USA rozmieszczają te systemy rakietowe w bazach w Polsce (Redzikowo) i Rumunii (Deveselu), czyli „w pobliżu zachodnich granic” Rosji. – To działania przeciwko traktatowi INF z 1987 roku, zakazującemu rozmieszczanie takich systemów na lądzie – podkreślił wiceszef MSZ Rosji.

– Fakt, że teraz takie kompleksy mogą pojawić się na wschodniej granicy Rosji stwarza sytuację, której nie możemy ignorować w naszym planowaniu militarnym – zaznaczył rosyjski polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, w zeszłym tygodniu rząd Japonii zadecydował o rozmieszczeniu na lądzie dwóch amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Ma to związek z szybkim rozwojem programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej. Dwa systemy Aegis Ashore mają za zadanie zabezpieczenie całego terytorium Japonii. Koszt każdego z nich to przynajmniej równowartość ok. 888 mln dolarów.

W czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że rozmieszczenie w Japonii kompleksów obrony przeciwrakietowej źle wpłynie na stosunki Moskwy z Tokio, szczególnie w kontekście rozmów nt. traktatu pokojowego i wyraziła z tego powodu „głębokie zaniepokojenie”. Zacharowa zaznaczyła też, że rozmieszczenie amerykańskich kompleksów rakietowych Aegis Ashore to w praktyce kolejny przejaw łamania przez Amerykanów, przy współudziale Japonii, Traktatu INF.

USA i część państw zachodnich twierdzi, że to Rosja łamie umowę, poprzez rozbudowę systemów Iskander-M i ich rozmieszczenie m.in. w obwodzie kaliningradzkim i na Krymie, a także pocisków manewrujących Kalibr.

„Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, czyli tzw. Traktat INF, został podpisany 8 grudnia 1987 roku przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Dotyczy on pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), a także krótkiego zasięgu (SRBM) czyli o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych. Do 1 czerwca 1991 zniszczono w sumie 2692 sztuki tej broni – 846 po stronie USA i 1846 po stronie ZSRR.

Presstv.ir / RIA / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz