Wiceszef MSZ Rosji twierdzi, że rozmieszczenie w Japonii elementów amerykańskiego systemu rakietowego Aegis Ashore narusza kluczowy z perspektywy bezpieczeństwa międzynarodowego Traktat INF, zakazujący rozmieszczania na lądzie rakiet balistycznych średniego zasięgu.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow oskarżył Stany Zjednoczone o łamanie Traktatu INF, dotyczącego całkowitej likwidacji pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM). Jako powód wskazano decyzję Waszyngtonu ws. sprzedaży Japonii systemów tarczy antyrakietowej Aegis Ashore.

W sobotę Riabkow przypomniał, że USA rozmieszczają te systemy rakietowe w bazach w Polsce (Redzikowo) i Rumunii (Deveselu), czyli „w pobliżu zachodnich granic” Rosji. – To działania przeciwko traktatowi INF z 1987 roku, zakazującemu rozmieszczanie takich systemów na lądzie – podkreślił wiceszef MSZ Rosji.

– Fakt, że teraz takie kompleksy mogą pojawić się na wschodniej granicy Rosji stwarza sytuację, której nie możemy ignorować w naszym planowaniu militarnym – zaznaczył rosyjski polityk.

Jak informowaliśmy, w zeszłym tygodniu rząd Japonii zadecydował o rozmieszczeniu na lądzie dwóch amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Ma to związek z szybkim rozwojem programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej. Dwa systemy Aegis Ashore mają za zadanie zabezpieczenie całego terytorium Japonii. Koszt każdego z nich to przynajmniej równowartość ok. 888 mln dolarów.

W czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że rozmieszczenie w Japonii kompleksów obrony przeciwrakietowej źle wpłynie na stosunki Moskwy z Tokio, szczególnie w kontekście rozmów nt. traktatu pokojowego i wyraziła z tego powodu „głębokie zaniepokojenie”. Zacharowa zaznaczyła też, że rozmieszczenie amerykańskich kompleksów rakietowych Aegis Ashore to w praktyce kolejny przejaw łamania przez Amerykanów, przy współudziale Japonii, Traktatu INF.

USA i część państw zachodnich twierdzi, że to Rosja łamie umowę, poprzez rozbudowę systemów Iskander-M i ich rozmieszczenie m.in. w obwodzie kaliningradzkim i na Krymie, a także pocisków manewrujących Kalibr.

„Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, czyli tzw. Traktat INF, został podpisany 8 grudnia 1987 roku przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Dotyczy on pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), a także krótkiego zasięgu (SRBM) czyli o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych. Do 1 czerwca 1991 zniszczono w sumie 2692 sztuki tej broni – 846 po stronie USA i 1846 po stronie ZSRR.

Presstv.ir / RIA / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • lp
      lp :

      @Mazowszanin jeden USA wydają na zbrojenia 10 razy tyle co Rosja. To kto tu jest agresorem a kto się broni? Afganistan, Irak, Libia, Syria, Ukraina… teraz Iran – wystarczy? Czy może jeszcze kilka jak Chiny, Korea, Kuba,Wietnam, Filipiny, Kambodża, Laos, Grenada, Liban, Nikaragua, Jugosławia, Serbia itd. To wszystko robota jankesów zarządzanych przez bandytów z Wall Street wiadomej proweniencji w imię „wolności i demokracji”.

  1. ka9q
    ka9q :

    Takie  śpiewki oznaczają że moskale już dawno złamali INF a teraz sieją propagandę, że ,,przecież to oni w odpowiedzi na działania USA” ech…. ten kraj stoi od kilku stuleci kłamstwem, na szczęście dla świata rozpada się coraz bardziej.