W czwartek amerykański Departament Stanu oskarżył Rosję o rozwijanie systemów broni, z pogwałceniem układu rozbrojeniowego likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF).

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert odnosząc się do wczorajszego przemówienia Putina przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym, stwierdziła, że Rosja pogwałciła zobowiązania wynikające z podpisanego przez nią w 1987 r. traktatu rozbrojeniowego INF.

Nauert stwierdziła, że prezydent Putin potwierdził to co rząd USA wiedział od dawna. Dodała również: Rosja rozwija systemy destabilizującej broni od 10 lat, w sposób oczywisty gwałcąc swoje zobowiązania wynikające z traktatów.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja oskarża USA o łamanie Traktatu INF

Rzeczniczka krytycznie odniosła się do nagranie wideo wyświetlane w trakcie przemówienia Putina, przedstawiającego animację ataku nuklearnego na terytorium USA.

Obserwowanie animacji wideo przedstawiającego atak nuklearny na Stany Zjednoczone było niewątpliwie czymś niefortunnym. Nie uważamy aby tak postępował odpowiedzialny polityk międzynarodowy – stwierdziła rzeczniczka.

W trakcie wczorajszego przemówienia, oprócz kwestii związanych z polityką wewnętrzną oraz zagraniczną, Putin nawiązał do niedawno opublikowanego przez Pentagon Przeglądu Strategii Nuklearnej (NPR). Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niektórymi fragmentami nowego Przeglądu Strategii Nuklearnej, który obniża poziom dopuszczalności użycia broni jądrowej. Bez względu na kojące słowa, które można użyć za zamkniętymi drzwiami, rozumiemy co zostało napisane. I głosi on, że ta broń może być używana w odpowiedzi na atak konwencjonalny, a nawet zagrożenie cybernetyczne – przypomniał Putin.

 

W tym kontekście rosyjski prezydent przypomniał zasady leżące u podstaw rosyjskiej doktryny nuklearnej. Nasza doktryna nuklearna mówi, że Rosja zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej jedynie w odpowiedzi na atak nuklearny lub atak z użyciem innej broni masowego rażenia przeciwko jej sojusznikom lub na konwencjonalny atak przeciwko nam, który zagraża samemu istnieniu państwa – podkreślił prezydent Rosji.

Kresy.pl / interia.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niektórymi fragmentami nowego Przeglądu Strategii Nuklearnej, który obniża poziom dopuszczalności użycia broni jądrowej. Bez względu na kojące słowa, które można użyć za zamkniętymi drzwiami, rozumiemy co zostało napisane. I głosi on, że ta broń może być używana w odpowiedzi na atak konwencjonalny, a nawet zagrożenie cybernetyczne – przypomniał Putin.

    Putin odpowiedział na deklaracje USA dotyczące użycia broni atomowej oraz na wymianę przez ten kraj rakiet Minuteman III na nowszą generację, z bardzo precyzyjnymi głowicami atomowymi. USA wprowadzając te rakiety, zerwała porozumienie na które Nauert się powołuje.