Odsetek Rosjan, którzy uważają, że Rosja zmierza w złym kierunku, przewyższył odsetek zadowolonych ze stanu spraw w tym kraju – podała w czwartek agencja Interfax powołując się na wyniki sondażu niezależnego Centrum Lewady.

W styczniu br. 45 proc. Rosjan ankietowanych przez Lewadę miało negatywne zdanie o kierunku, w którym zmierza Rosja. Był to najwyższy odsetek niezadowolonych od 12 lat. Osób, które uważały, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku, było 42 proc. Nie miało zdania w tym temacie 13 proc. ankietowanych.

Znacznie lepiej wyglądała według wyników sondażu ocena pracy prezydenta Władimira Putina. Jego działalność pozytywnie oceniało 64 proc. badanych, przeciwnego zdania było 34 proc. Odwrotnie prezentowały się oceny pracy premiera Dmitrija Miedwiediewa – zadowolonych było tylko 33 proc., podczas gdy niezadowolonych – 66 proc. Co ciekawe, szef rosyjskiego rządu ma notowania gorsze niż gabinet, którym kieruje – 38 proc. badanych pozytywnie oceniało pracę rządu, podczas gdy 61 proc. – negatywnie.

Prawie dwie trzecie Rosjan (64 proc.) odnosiło się negatywnie do pracy Dumy Państwowej. Tylko jedna trzecia miała o niej dobrą opinię. Znacznie lepsze oceny zebrali gubernatorowie – ich pracę dobrze oceniało 58 proc. ankietowanych, podczas gdy 39 proc. miało negatywną opinię.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na pogorszenie się nastrojów w rosyjskim społeczeństwie mogło mieć wpływ podwyższenie wieku emerytalnego przeprowadzone latem ub. roku pod „osłoną” Mundialu. Jak pisaliśmy, działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym były krytykowane i wywoływały duży sprzeciw. Pierwotnie, docelowy wiek emerytalny dla kobiet miał wynosić 63 lata, co planowano osiągnąć w 2034 roku. Zmiany te były szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan było przeciwnych tego typu regulacjom. Ze względu na sytuację, prezydent Rosji zakwestionował relatywnie większe podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet niż dla mężczyzn i złożył poprawki, przez które wprowadzono symetryczną podwyżkę o 5 lat. Rosyjski prezydent uważał też, że kobiety, które przepracowały 37 lat i mężczyźni z 42-letnim stażem pracy powinni mieć prawo do przejścia na emeryturę. W projekcie ustawy proponowano odpowiednio 40-letni i 45-letni staż pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: kolejne protesty przeciw reformie emerytalnej. Żyrinowski pobił się z protestującymi [+VIDEO]

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    I tak lepiej niż u nas, w Polsce wg. Kantar Public styczeń 2019 r : 43% sprawy zmierzają w złym kierunku, 34% w dobrym, 23% nie kuma co się dzieje. Dudę źle ocenia 43%, dobrze 37%, reszta nie wie co myśleć, Sejm (CBOS listopad 2018) – źle 51%, dobrze 33%, reszta nie wie.