W niedzielę w około 90 miastach w Rosji doszło do demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, organizowanych przez zwolenników opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego. Część z nich odbywała się bez zgody władz, ponieważ termin demonstracji wyznaczono na dzień wyborów lokalnych w niektórych regionach Rosji. Według nieoficjalnych danych zatrzymanych zostało ponad tysiąc osób.

Demonstracje w największych miastach Rosji – Moskwie i Petersburgu odbywały się bez zgody władz. Według rosyjskiego wydania Deutsche Welle przed Dworcem Fińskim w Petersburgu protestowało około 2 tys. ludzi. Od początku mitingu funkcjonariusze policji przystąpili do zatrzymywania uczestników zgromadzenia. Według organizacji OWD-Info, monitorującej zatrzymania w Rosji, zatrzymano 452 osoby.

Liczebność demonstracji w Moskwie na placu Puszkina wyniosła według DW 4 tys. ludzi. Zdaniem policji protestujących było 2 razy mniej. Media informowały także o licznych zatrzymaniach demonstrantów m.in. w Jekaterynburgu, Krasnodarze i Permie. W sumie według OWD-Info w całej Rosji zatrzymano 1018 osób.

W szeregu miast władze zatrzymały także koordynatorów sztabów Nawalnego – m.in. w Moskwie, Petersburgu, Jekaterynburgu, Ufie, Krasnojarsku i Magnitogorsku. Informowano także, że wśród zatrzymanych byli dziennikarze relacjonujący protesty.

Na mitingu w Moskwie pojawił się szef Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski, który jednak nie miał zamiaru protestować przeciw reformie emerytalnej. Żyrinowski, obrzucany przez tłum wyzwiskami, wdawał się z ludźmi w utarczki słowne, wygrażał im a nawet próbował rękoczynów. Na jednym z nagrań widać, jak uderzył w twarz jednego z demonstrantów. Na innym zarejestrowano, jak próbował kogoś kopnąć, tak że spadł mu but. Nagrano także incydent podczas którego polityk próbował zatrzymać leżącą na ziemi osobę, żądał od niej wylegitymowania się i ubliżał jej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym są krytykowane i wywołują duży sprzeciw. Docelowo wiek emerytalny dla mężczyzn ma osiągnąć poziom 65 lat w 2028 roku, dla kobiet – do 63 lat w 2034 roku. Obecnie wynosi odpowiednio 60 i 55 lat. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacjom.

Do demonstracji dochodzi pomimo zapowiedzi złagodzenia jej przez Władimira Putina. Reforma przyczyniła się do spadku notowań rosyjskiego prezydenta. Wynik wyborczy rządzącej Jedynej Rosji w niedzielnych wyborach prawdopodobnie również będzie gorszy z powodu spadku popularności władz związanego z reformą emerytalną.

CZYTAJ TAKŻE: W Rosji protestowano przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego

Kresy.pl / BBC / Deutsche Welle / TVN24 / Nowaja Gazieta

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  Powiem tak, nie dziwię się protestom, bo NIKT na świecie nie chce pracować do późnego wieku!!Przychodzi czas na odpoczynek!!
  Natomiast „program” dla Rosji jest taki!
  Zaduszać ich sankcjami,wtedy przy sporych wydatkach państwa /Donbas, Syria,/ władze będą zmuszone do takich kroków jak podniesienie wieku emerytalnego np. czy cen na media itp.
  Naturalną koleją rzeczy ludzie będę protestować.I wtedy wchodzi opłacana przez USA „opozycja”pod kierunkiem Nawalanego,regularnie spotykającego się z dyplomatami z ambasady JUESEJ,następnie przy pomocy ekstremy ukraińskiej ala Kozlowskaja, będą próbowali zrobić Majdan, „wyłączmy rząd”.I sprowokować zamieszki, walki uliczne , ogólnie chaos!!Jak się uda ten numer wejdzie „demokracja”zaoceaniczno pustynna,o co walczy od setek lat na różne sposoby!No i wreszcie wtedy Rosjanie będą happy, tak jak pozostałe kraje gdzie demokracja już panuje!Pokój, dobrobyt, emerytura w wieku 50 lat, wysokie zarobki, dobry social, świetna opieka lekarska!!z tym ze nie na pewno!

  • Avatar
   jwu :

   @JeszczePolska Dokładnie .Swoją drogą zastanawiam się dlaczego nie było protestów w krajach UE ,gdy podnoszono wiek emerytalny ?Czyżby tam ludzie chcieli pracować ,aż do śmierci ? A poza tym, podejrzewam ,że ci ruscy na ulicach to taki odpowiednik KOD-u,bo nie chce mi się wierzyć ,by normalni obywatele chcieli mieć (w przyszłości) kraj, na podobieństwo Ukrainy?