W Rosji protestowano przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego

W niedzielę w całej Rosji odbyły się demonstracje przeciwko podwyższeniu przez władze wieku emerytalnego. Do największej, zorganizowanej przez komunistów, doszło w Moskwie na prospekcie Sacharowa.

Do największej demonstracji, zorganizowanej przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej, doszło w Moskwie na prospekcie Sacharowa. Zdaniem policji wzięło w niej udział 6 tys. uczestników. Według organizacji Biełyj Sczotnik, zajmującej się obliczaniem liczebności demonstracji, było to prawie 9 tys. ludzi. Jak podaje Nowaja Gazieta, sami organizatorzy podali oderwaną od rzeczywistości liczbę 100 tys. uczestników tego zgromadzenia. Demonstranci nieśli flagi KPFR i transparenty przeciw reformie emerytalnej. Ponadto minutą ciszy uczczono zabitego w Doniecku szefa nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenkę. W swoim przemówieniu przywódca KPFR Giennadij Ziuganow zazwał reformę emerytalną „kanibalistyczną”.

Drugi miting w Moskwie zorganizowała Sprawiedliwa Rosja. Uczestniczyli w nim także m.in. przedstawiciele Jabłoka, Trudowoj Rossiji i związków zawodowych. Policja oceniła liczebność tej demonstracji na 1,5 tys. ludzi.

Media podają, że demonstracje przeciw reformie odbyły się w co najmniej kilkunastu miastach w Rosji. We Władywostoku komuniści jak sami twierdzą, zebrali 2 tys. demonstrantów. Władze miasta twierdzą, że w mitingu uczestniczyło zaledwie 250 osób. Obniżenia wieku emerytalnego domagano się również w Barnaule, Nowosibirsku, Birobidżanie, Jekaterynburgu, Petersburgu, Omsku, a nawet w Symferopolu na zaanektowanym Krymie. Demonstracje odbywały się przy zgodzie władz.

Przypomnijmy, że działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym są krytykowane i wywołują duży sprzeciw. Docelowo wiek emerytalny dla mężczyzn ma osiągnąć poziom 65 lat w 2028 roku, dla kobiet – do 63 lat w 2034 roku. Obecnie wynosi odpowiednio 60 i 55 lat. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacjom.

Jak zauważa PAP, do demonstracji doszło pomimo zapowiedzi złagodzenia jej przez Władimira Putina. Reforma przyczyniła się do spadku notowań rosyjskiego prezydenta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Masowe protesty przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego w Rosji [+VIDEO]

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz