Rosyjski prezydent Władimir Putin w specjalnym orędziu zabrał głos ws. reformy emerytalnej, wywołującej w Rosji zdecydowaną krytykę m.in. z powodu znacznego wydłużenia wieku emerytalnego. Putin zapowiedział złagodzenie reformy.

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w środę specjalne orędzie telewizyjne, dotyczące reformy emerytalnej, zakładającej duże wydłużenie wieku emerytalnego. W związku z falą krytyki i negatywnego nastawienia Rosjan, Putin zdecydował o pewnym złagodzeniu zmian.

Przypomnijmy, że działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym są krytykowane i wywołują duży sprzeciw. Docelowo wiek emerytalny dla mężczyzn ma osiągnąć poziom 65 lat w 2028 roku, dla kobiet – do 63 lat w 2034 roku. Obecnie wynosi odpowiednio 60 i 55 lat. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Zmiany te są szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacjom.

Zobacz: Masowe protesty przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego w Rosji [+VIDEO]

W swoim orędziu Putin poinformował, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie wydłużony nie do 63, lecz do 60 lat. Zmiana wieku emerytalnego dla mężczyzn zostanie natomiast utrzymana. Prezydent Rosji tłumaczył, że zmiany są niezbędne w związku z faktem, iż maleje populacja Rosjan w wieku produkcyjnym. Jednocześnie argumentował, że wiek emerytalny kobiet nie może zostać wydłużony bardziej, niż mężczyzn i jego zdaniem w obu przypadkach zmiana powinna wynosić tyle samo, czyli 5 lat. Zaznaczył też, że państwo rosyjskie ma do kobiet „unikalny i pełen współczucia” stosunek i zdaje sobie sprawę, że często stanowią one podporę rodziny, dbając o dom czy edukację dzieci.

Ponadto, rosyjski prezydent uważa, że kobiety, które przepracowały 37 lat i mężczyźni z 42-letnim stażem pracy powinni mieć prawo do przejścia na emeryturę. W projekcie ustawy proponowano odpowiednio 40-letni i 45-letni staż pracy.

Putin poinformował, że jego propozycje zostaną sformalizowane i jako poprawki do ustawy przedstawione Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu, „tak szybko jak to możliwe”. Zaznaczył, że w związku z sytuacją kraju i planami rozwoju systemu emerytalnego w Rosji, „musimy podjąć trudną, ale konieczną decyzję”. – Proszę was o zrozumienie – powiedział Putin, dodając, że inne propozycje zmian, bez podnoszenia wieku emerytalnego, uznano za nieopłacalne. Podkreślał też, że zmiany w systemie emerytalnym pozwolą na utrzymanie poziomu emerytur, a także na ich przyszły wzrost, w ciągu kolejnych 7-10 lat.

Putin powiedział, że pracodawcy powinni ponosić odpowiedzialność za zwalnianie lub odmowę zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym bez uzasadnienia.

Rosyjskie związki zawodowe sygnalizowały wcześniej, że Rosjanie żyją zbyt krótko, by mieć możliwość przejść na emeryturę. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia mężczyźni w Rosji żyją średnio 66 lat. Z kolei średnia długość życia kobiet wynosi 77 lat. Mimo to Putin w swoim wystąpieniu podkreślał, że wzrost oczekiwanej długości życia Rosjan posiada jeden z najwyższych współczynników na świecie. Powiedział, że przez ostatnie 15 lat średnia długość życia w Rosji wzrosła o prawie 8 lat.

Według sondażu państwowej agencji badania opinii publicznej VTsIOM, planowane zmiany w reformie emerytalnej doprowadziły do spadku poparcia dla Władimira Putina z 80 do 64 proc.

Wcześniej informowaliśmy o tajemniczym „zniknięciu” premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który od blisko 3 tygodni nie pokazywał się publicznie. Oficjalnie nabawił się kontuzji sportowej, ale media zwracają uwagę, że może to mieć związek z ostro krytykowaną reformą emerytalną, której jest twarzą.

Tass/ dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply