Docelowo wiek emerytalny dla mężczyzn ma osiągnąć poziom 65 lat w 2028 roku, dla kobiet – do 63 lat w 2034 roku. Obecnie wynosi odpowiednio 60 i 55 lat.

O tych planach podniesienia wieku emerytalnego poinformował w czwartek premier Dmitrij Miedwiediew. Polityk oświadczył, że reforma emerytalna jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Przypomniał, że co roku w Rosji zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym w stosunku do liczby emerytów, a sytuacja ta grozi rozchwianiem systemu emerytalnego.

Państwo może zacząć mieć problemy z wywiązywaniem się ze swych zobowiązań socjalnych – powiedział Miedwiediew. Premier dodał, że podejmowane kroki ustabilizują rynek pracy, na którym – jak stwierdził – starsze pokolenie może jeszcze wiele zdziałać.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Podniesiono podatek VAT do 20 proc.

Wyższy wiek emerytalny jest również konieczny aby zrealizować plany podwyżki emerytur oraz utrzymać ogółem poziom życia obywateli i rozwój gospodarki – powiedział premier.

Długo przygotowywaliśmy się do podwyższenia wieku emerytalnego i dotarliśmy do tego punktu dopiero teraz – oświadczył Miedwiediew. Dodał, że obecny próg zakończenia aktywności zawodowej Rosjan został ustanowiony jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy średnia długość życia była o wiele krótsza.

Miedwiediew dodał, że zmiany nie będą dotyczyły osób, które obecnie już pobierają emeryturę. W przypadku osób które na emeryturę przechodzą w najbliższych latach, mężczyźni urodzeni w roku 1959 będą mogli uczynić to w wieku 61 lat, a kobiety urodzone w roku 1964 – w wieku 56 lat.

Później dla mężczyzn urodzonych w roku 1960 oraz kobiet urodzonych w roku 1965 wiek emerytalny będzie wynosił odpowiednio: 62 lata i 57 lat. W taki sposób wiek będzie co roku podwyższany o jeden rok, aż do zakładanych wskaźników.

Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Podniesienie wieku emerytalnego jest szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacji.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply