Dmitrij Miedwiediew powiedział, że dla Ukrainy byłoby lepiej gdyby zaakceptowała propozycję Władimira Putina, “w przeciwnym razie wojska rosyjskie będą napierać i jeszcze bardziej utrudnią życie Kijowowi.”

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew odniósł się do warunków wstrzymania ognia jakie zaproponował Władimir Putin. Polityk powiedział, że Ukraina postąpiłby mądrze, gdyby zaakceptował rosyjskie warunki. Zaznaczył, że “w przeciwnym razie wojska rosyjskie będą napierać i jeszcze bardziej utrudnią życie Kijowowi”.

Miedwiediew oznajmił, że rosyjski prezydent “powiedział wszystko” podkreślił, że kolejne propozycje Moskwy będą tylko gorsze dla Kijowa. “Teraz mają okazję rozważyć pokojową propozycję Władimira Putina i przynajmniej spróbować zawrzeć pokój i zakończyć tę część konfliktu”.

Polityk oznajmił, że jeśli Ukraina nie zaakceptuje warunków to ofensywa będzie dalej kontynuowana. Zaznaczył, że trudno będzie przewidzieć, gdzie będzie przebiegać linia buforowa, o której wspominał Putin. “Jest bardzo prawdopodobne, że to wszystko nie wyjdzie na korzyść obecnych władz Ukrainy. Muszą się więc spieszyć, póki jeszcze można”.

Jak pisaliśmy, podczas piątkowego spotkania z kierownictwem MSZ w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rosyjska armia wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a władze Ukrainy zobowiążą się do niewstępowania do NATO.

“Nasze zasadnicze stanowisko jest takie, że Ukraina musi mieć status neutralnego, niezaangażowanego i wolnego od broni nuklearnej kraju” – oświadczył rosyjski prezydent.

“Gdy tylko w Kijowie zadeklarują, że są gotowi na taką decyzję i rozpoczną realne wycofywanie wojsk z tych rejonów, a także oficjalnie ogłoszą porzucenie planów wstąpienia do NATO – z naszej strony natychmiast, dosłownie w tym samym czasie za minutę wydany zostanie rozkaz zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji” – stwierdził prezydent Rosji.

Putin domaga się także zniesienia wszystkich zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i uznania statusu Krymu i innych anektowanych części Ukrainy jako rosyjskiego terytorium.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, uznał propozycję Władimira Putina za “urągającą moralności i zdrowemu rozsądkowi”. Jak dodał, zgodnie z rosyjską propozycją Kijów miałby się również rozbroić, “byłby więc bezbronny wobec przyszłej rosyjskiej agresji”.

“Żadne rozsądne państwo nie może powiedzieć, że to rozsądna podstawa pokoju. Jest to sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych, a także urąga fundamentalnej moralności i najprostszemu zdrowemu rozsądkowi” – oświadczył.

 

tass.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply