Premier Dmitrij Miedwiediew i minister finansów Anton Siłuanow poinformowali w czwartek, że od 1 stycznia 2019 podstawowa stawka podatku VAT wzrośnie z 18 do 20 proc.

Minister Siłuanow oświadczył, że rosyjski państwa zyska na tej podwyżce co roku około 600 mld rubli (9,6 mld USD). Z kolei premier Miedwiediew na posiedzeniu rządu powiedział, że wzrost podatku VAT nie będzie dotyczył ulgowych stawek obowiązujących obecnie na towary o znaczeniu socjalnym (m. in. żywność dla dzieci i lekarstwa).

Premier Miedwiediew dodał, że ulgowe stawki VAT na towary socjalne utrzymane zostaną, aby wzrost podatku nie uderzył w zwykłych ludzi. Minister Siłuanow obiecał, że rząd stworzy pakiet działań, które mają zrekompensować wzrost VAT-u. Minister finansów nie wskazał, w jaki sposób wzrost VAT do 20 proc. ma odbić się na cenach towarów konsumpcyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjskie media: Po wyborach kraj czeka podwyżka podatków

Szef rosyjskiego resortu finansów podkreślił, że dzięki dochodom uzyskanym z podwyżki podatku VAT Rosja będzie mogła sfinansować działania w sferze socjalnej, ogłoszone przez prezydenta Władimira Putina na początku maja. Koszt owych działań eksperci szacowali na 8 bln rubli (ok. 125 mld USD).

VAT pozostaje kluczowy dla rosyjskiego systemu podatkowego i budżetowego. W 2017 roku wpływy z jego tytułu stanowiły 34 proc. ogółu dochodów budżetu. W 2018 roku rząd chce uzyskać z VAT 5,8 bln rubli, czyli równowartość ponad 93 mld dolarów.

Komentatorzy wskazywali, że po marcowych wyborach prezydenckich i rozpoczęciu przez Putina nowej kadencji władze Rosji podniosą podatki. W Moskwie rozważano m.in. podniesienie stawki podatku od osób fizycznych i właśnie podniesienie VAT-u. Zdaniem części ekonomistów zmiany w podatkach mogą wpłynąć na zahamowanie konsumpcji, która w ostatnim napędzała niewielki rosyjski wzrostu gospodarczego.

Zmiany w podatkach przewidywano po orędziu Putina do parlamentu wygłoszonym 1 marca, w którym zapowiedział zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, edukację i infrastrukturę. Te obietnice zostały sformalizowane w postaci dekretów, które Putin ogłosił już po zaprzysiężeniu na nową kadencję.

Planowana podwyżka podatku VAT rząd została ogłoszona w czwartek jednocześnie z zapowiedzią podniesienia wieku emerytalnego oraz początkiem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Rosji.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply