Około 1,5 tys. osób w nocy ze środy na czwartek wyszło protestować przed parlamentem w Skopje przeciwko zmiany nazwy Macedonii na Republikę Macedonii Północnej.

Demonstranci wykrzykiwali hasła: „Macedonia, Macedonia” i „Mamy tylko jedną nazwę – Macedonia”. Skandowano również hasła przeciwko premierowi Zaewowi, który we wtorek ogłosił porozumienie z premierem Grecji dotyczące nowej nazwy dawnej republiki jugosłowiańskiej.

Bałkańskie media podały, że w kierunku budynku parlamentu rzucono koktajlem Mołotowa, który jednak nie wybuchł. W stronę ochrony rzucano butelkami, a nawet granatem ogłuszającym. W proteście udział wzięło wielu kibiców miejscowego klubu Vardar, którzy palili race.

Manifestację została zorganizowana przez kilka ugrupowań politycznych. Z jej powodu policja zablokowała centrum miasta, a także wysłała ochronę przed budynek parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Straszy Olumczewa, szefa organizacji Wszechmacedońska Rada Narodowa-Makedonijum, demonstracja powstała spontanicznie. Olumczew dodał, że decyzje w kwestiach tak ważnych, jak zmiana nazwy państwa należą tylko do narodu i nikogo więcej.

Wszechmacedońską Radę Narodowa-Makedonijum utworzono na początku 2018 r. Jej celem jest – jak czytamy w programie – „obrona narodowych macedońskich interesów”.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz