Premierzy Grecji i Macedonii uzgodnili, że drugi z tych krajów stanie się Republiką Macedonii Północnej. Porozumienie umożliwi integrację Macedonii z Unią Europejską i NATO.

Premier Grecji poinformował, że osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie zmiany nazwy przez Macedonię. Używanie przez tę byłą jugosłowiańską republikę nazwy, którą Grecy rezerwowali dla jednego ze swoich regionów, było kością niezgody pomiędzy oboma państwami. – podała we wtorek agencja Reutera.

Mam dobre wiadomości. Przed chwilą osiągnęliśmy porozumienie z premierem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w sprawie, która leżała nam na sercu od wielu lat. – powiedział Alexis Cipras prezydentowi Grecji Prokopisowi Pawlopulosowi podczas spotkania transmitowanego przez telewizję. – Mamy porozumienie, jestem szczęśliwy, ponieważ mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki postawione przez grecką stronę. – dodał. Wcześniej Cipras rozmawiał z premierem Macedonii Zoranem Zaewem.

Grecja domagała się, by Macedonia zmienia nazwę na bardziej złożoną – chodziło o to, by w jej nazwie pojawił się kwalifikator geograficzny. Jak podaje agencja AP, tak się stało – Macedonia przyjmie nazwę Republika Macedonii Północnej. Do tej pory kraj funkcjonował na forum międzynarodowym jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (z angielskim skrótowcem tej nazwy – FYROM).

Grecy odmawiali północnemu sąsiadowi miana Macedonii mimo, że zajmuje ona ponad jedną trzecią terytorium historycznej krainy o tej nazwie. Z tego powodu Ateny blokowały jego ewentualne przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej. Teraz ma się to zmienić.

Umowa, o której mówił Cipras, musi zostać jeszcze formalnie podpisana na szczeblu rządowym a potem ratyfikowana w parlamencie. Ponadto Macedończycy muszą zaakceptować zmianę nazwy kraju w jesiennym referendum.

Jak pisaliśmy wcześniej, rząd Zaewa opracował aż cztery warianty nowej nazwy państwa: Republika Północnej Macedonii, Republika Górnej Macedonii, Republika Vardar-Macedonia oraz Republika Macedonii (Skopje). Jeden z nich zaakceptowały teraz greckie władze.

Kresy.pl / Reuters / AP / wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply