Premierzy Grecji i Macedonii uzgodnili, że drugi z tych krajów stanie się Republiką Macedonii Północnej. Porozumienie umożliwi integrację Macedonii z Unią Europejską i NATO.

Premier Grecji poinformował, że osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie zmiany nazwy przez Macedonię. Używanie przez tę byłą jugosłowiańską republikę nazwy, którą Grecy rezerwowali dla jednego ze swoich regionów, było kością niezgody pomiędzy oboma państwami. – podała we wtorek agencja Reutera.Mam dobre wiadomości. Przed chwilą osiągnęliśmy porozumienie z premierem Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w sprawie, która leżała nam na sercu od wielu lat. – powiedział Alexis Cipras prezydentowi Grecji Prokopisowi Pawlopulosowi podczas spotkania transmitowanego przez telewizję. – Mamy porozumienie, jestem szczęśliwy, ponieważ mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki postawione przez grecką stronę. – dodał. Wcześniej Cipras rozmawiał z premierem Macedonii Zoranem Zaewem.

Grecja domagała się, by Macedonia zmienia nazwę na bardziej złożoną – chodziło o to, by w jej nazwie pojawił się kwalifikator geograficzny. Jak podaje agencja AP, tak się stało – Macedonia przyjmie nazwę Republika Macedonii Północnej. Do tej pory kraj funkcjonował na forum międzynarodowym jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (z angielskim skrótowcem tej nazwy – FYROM).

Grecy odmawiali północnemu sąsiadowi miana Macedonii mimo, że zajmuje ona ponad jedną trzecią terytorium historycznej krainy o tej nazwie. Z tego powodu Ateny blokowały jego ewentualne przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej. Teraz ma się to zmienić.

Umowa, o której mówił Cipras, musi zostać jeszcze formalnie podpisana na szczeblu rządowym a potem ratyfikowana w parlamencie. Ponadto Macedończycy muszą zaakceptować zmianę nazwy kraju w jesiennym referendum.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy wcześniej, rząd Zaewa opracował aż cztery warianty nowej nazwy państwa: Republika Północnej Macedonii, Republika Górnej Macedonii, Republika Vardar-Macedonia oraz Republika Macedonii (Skopje). Jeden z nich zaakceptowały teraz greckie władze.

Kresy.pl / Reuters / AP / wp.pl

Premier Grecji: Macedonia zmieni swoją nazwę. „Osiągnęliśmy porozumienie”
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz