Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500 + ; apelował, ale nie zabierał – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda w czasie poniedziałkowego oświadczenia zobowiązał się utrzymać dotychczasowe świadczenia socjalne: 500 Plus, 13 emeryturę, oraz podwyższony wiek emerytalny. Zapytany na antenie Polsat News, czy Polskę na to stać zaznaczył, że wspomniane programy zrealizowały społeczne oczekiwania. “Dzisiaj program 500 + to jest taka materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci, dlatego ja z taką mocą akcentuję – proszę państwa, możecie być państwo spokojni” – podkreślił. Zaznaczył jednak, że będzie apelował, żeby osoby zamożne nie pobierały świadczenia 500 +.
Zobacz także: MFW przewiduje najgłębszy kryzys gospodarczy od lat 30. XX wieku
“Ja nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie państwu to 500 + odbierała, bo nie wolno tego zrobić, bo to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny” – oświadczył prezydent.
Na pytanie dotyczące tego, czy dopuszcza możliwość aby w okresie głębokiego kryzysu najbardziej zamożne osoby nie otrzymywały świadczenia 500 + odpowiedział, “będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500 + ; apelował, ale nie zabierał” – podkreślił Andrzej Duda.
Precz z manipulacją i kłamstwem! Oto moja prawdziwa wypowiedź co do 500+ : Kategoryczne NIE dla odbierania komukolwiek 500+! pic.twitter.com/vVKOXWnbsh
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) April 20, 2020
Zaznaczył, że ewentualne ograniczenia wydatków budżetowych należy wprowadzać “w innych miejscach”. “Być może będzie trzeba ograniczyć niektóre programy inwestycyjne, ale nie wolno podcinać korzeni materialnego bytu rodziny” – podkreślił Duda.
Zobacz także: Kryzys związany z koronawirusem będzie kosztował Francję ponad 100 miliardów euro
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek w siedzibie swojego sztabu wyborczego deklarację “Obronimy Polskę Plus”. Zawiera ona zobowiązanie, że w razie wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020 nie dojdzie do likwidacji 500 + i 13. emerytury. Nie zostanie także obniżony wiek emerytalny.
Polsat News / PAP / RadioZET.pl / Twitter / Kresy.pl
Dooda – nuda. Modne apelowanie, 1000 apeli co rok. Nalezy pamietac, ze jesli wygra wybory bedzie juz calkowicie niezalezny od Jarego. Zgadzam sie ze S. Michalkiewiczem.