Około 3 tysięcy osób wzięło udział w piątek wieczorem w manifestacji w Essen. Podczas wydarzenia eksponowano islamistyczne transparenty i skandowano “Allahu Akbar”. Część uczestników artykułowała także żądanie ustanowienia “kalifatu” w Niemczech. Podobne manifestacje odbyły się także w innych niemieckich miastach.

W piątkowy wieczór około 3000 uczestników zebrało się w Essen na pro palestyńskiej demonstracji, podczas której eksponowano islamistyczne transparenty, a nawet wysuwano żądanie ustanowienia kalifatu na terytorium Niemiec – podaje portal dziennika Welt. Uczestnicy skandowali także “Allahu Akbar”.

“Jest całkowicie niedopuszczalne, że islamscy ekstremiści promują swoje hasła na ulicach naszego kraju i wzywają do ustanowienia kalifatu. Nie zaakceptujemy tego” – oświadczył premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst.

Zobacz także: FAZ: islamizm poważnym problemem w niemieckich szkołach

Podczas demonstracji można było zobaczyć transparenty z islamistyczną treścią w języku arabskim, w tym z żądaniem ustanowienia w Niemczech kalifatu. Wśród demonstrantów byli m.in. islamiści z zakazanej w Niemczech partii Hizb ut-Tahri. Niektórzy uczestnicy pokazywali także gest religijny, używany m.in. przez ISIS (uniesiony palec wskazujący).

Demonstrację zgłosiła prywatna osoba. Rzecznik policji poinformował, że wydarzenie przebiegło bez incydentów. Wcześniej policja nałożyła szereg ograniczeń i zapowiedziała, że w przypadku niepokojącego przebiegu będzie konsekwentnie interweniować – podaje portal Deutsche Welle.

Obecnie niemiecka policja prowadzi jednak dochodzenie w tej sprawie.

Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul powiedział w programie WDR, że siły bezpieczeństwa obserwowały bardzo uważnie piątkowe wydarzenie i interweniowały, gdy tylko było to możliwe. Nagrania wideo i audio zostaną poddane dalszej analizie.

W piątek wieczorem podobna manifestacja odbyła się także we Frankfurcie nad Menem. W wydarzeniu pod hasłem “Rozejm w Gazie” w centrum Frankfurtu nad Menem miało uczestniczyć do 850 osób.

Czytaj także: Niemiecka prasa: w Niemczech rozwinęło się islamistyczne społeczeństwo równoległe

Zwracaliśmy uwagę, że ponad połowa dochodzeń prowadzonych przez urząd niemieckiego federalnego prokuratora generalnego w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ma związek z islamskim terroryzmem.

W ubiegłym roku prokuratura federalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. 236 z nich, ponad 50 procent, dotyczyło terroryzmu islamskiego.

welt.de / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply