Ministerstwa obrony Niemiec i Izraela podpisały umowę dotyczącą zakupu systemu obrony aktywnej Trophy firmy Rafael dla niemieckich czołgów Leopard 2 – poinformowały obydwa resorty obrony we wtorek.

Umowa została podpisana 22 lutego. Systemy mają zostać zainstalowane na niemieckich czołgach do 2025 roku. Umowa dotyczy dostawy i integracji systemu obrony aktywnej Trophy – podaje „Defense News”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

27 stycznia bieżącego roku decyzja o zamówieniu siedemnastu zestawów Trophy HV za maksymalnie 25 mln EUR (112,35 mln zł) została zatwierdzona przez komisję budżetową niemieckiego Bundestagu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Umowa przewiduje, że podwykonawcą w zakresie integracji będzie niemiecka spółka Krauss-Maffei Wegmann. Umowa przewiduje integrację elementów systemu Trophy HV, m.in. radiolokatorów wykrywających zagrożenia wokół chronionego pojazdu, a także efektorów MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator), układów sterowania i oprogramowania oraz zestawów części zamiennych, pakietu szkoleniowego i operacyjnego.

W system Trophy wyposażone zostaną czołgi Leopard 2A6A3.

W lipcu ubiegłego roku wojsko USA rozmieściło w Niemczech czołgi bojowe M1A2 Abrams V2, wyposażone w nowy system ochrony aktywnej Trophy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w 2020 roku niemiecka Bundeswehra odebrała trzynaście zmodernizowanych czołgów Leopard 2A7V, o dwa więcej niż zakładano pierwotnie. W szybszym tempie nastąpiły także dostawy KTO Boxer. Nierozwiązane zostają z kolei nadal kluczowe problemy z bezzałogowcami i obroną powietrzną.

Niektóre procesy w niemieckiej armii nie idą jednak tak sprawnie. Podpisanie kontraktu na system obrony powietrznej TLVS opóźniło się o kilka lat. Do tej pory nie zdecydowano się także jak ma wyglądać obrona powietrzna krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przypadku Polski mamy także do czynienia z planami modernizacji Leopardów. W grudniu 2020 roku kolejne dwa zmodernizowane czołgi trafiły na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Do tej pory polska armia otrzymała tylko 12 maszyn.

defensenews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz