W 2020 roku niemiecka Bundeswehra odebrała trzynaście zmodernizowanych czołgów Leopard 2A7V, o dwa więcej niż zakładano pierwotnie. W szybszym tempie nastąpiły także dostawy KTO Boxer. Nierozwiązane zostają z kolei nadal kluczowe problemy z bezzałogowcami i obroną powietrzną.

Niemiecki resort obrony opublikował 17 lutego bieżącego roku komunikat, który dotyczy bilansu dostaw sprzętu dla niemieckiej armii w 2020 roku. Dla Bundeswehry udało się dostarczyć 13 czołgów Leopard 2A7V – o dwa więcej, niż planowano pierwotnie.

Umowa z 2017 roku przewiduje, że resort obrony Niemiec ma otrzymać 104 zmodernizowane maszyny, pochodzące z różnych źródeł. 20 z pojazdów przeznaczonych do modernizacji to Leopardy 2A7, 16 – eks-holenderskie Leopardy 2A6NL, przeznaczone na wyposażenie niemiecko-holenderskiej jednostki pancernej, zaś 68 to Leopardy 2A4. Umowa posiada łączną wartość 760 mln euro. Plan zakłada, że niemieckie wojsko będzie mieć łącznie 320 czołgów.

Druga umowa dotycząca Leopardów 2A7V, podpisana została w 2019 roku. Przewiduje modernizację 101 czołgów w różnych wariantach wersji 2A6. Opiewa na ponad 300 mln euro. Prace mają być realizowane do 2026 roku. W ostatnim czasie Bundestag zgodził się także na integrację systemu aktywnej ochrony Trophy oraz głęboką modernizację 18 wozów do nowego standardu Leopard 2A7A1, za około 120 mln euro (modernizacja czołgów obejmuje 2/3 tej kwoty).

Niemiecki resort obrony podał w komunikacie, że Bundeswehra otrzymała w zeszłym roku również 56 transporterów Boxer, choć pierwotnie zaplanowano dostawę 51 wozów. Wolniej niż oczekiwano przebiegło przekazywanie BWP Puma (21 pojazdów zamiast 23) oraz „pokojowych” fregat typu 125 (jeden okręt zamiast dwóch). Planowo dostarczono z kolei sześć morskich śmigłowców wielozadaniowych NH-90 Sea Lion, trzy „lądowe” NH-90, a także cztery transportowce A400M.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niektóre procesy w niemieckiej armii nie idą jednak tak sprawnie. Podpisanie kontraktu na system obrony powietrznej TLVS opóźniło się o kilka lat. Do tej pory nie zdecydowano się także jak ma wyglądać obrona powietrzna krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu.

Przypomnijmy, że w przypadku Polski mamy także do czynienia z planami modernizacji Leopardów. W grudniu 2020 roku kolejne dwa zmodernizowane czołgi trafiły na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Do tej pory polska armia otrzymała tylko 12 maszyn.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie ma otrzymać 128 czołgów Leopard 2PL. Na podstawie odrębnego aneksu, podpisanego w 2018 r., pracom miało zostać poddanych kolejnych 14 maszyn. Szczegóły związane z kwestią modernizacji czołgów zostały określone w dokumencie opatrzonym klauzulą niejawności. Docelowo dostawy czołgów miały zakończyć się w 2021 roku, jednak z różnych powodów uległy one opóźnieniu. Do tej pory polska armia otrzymała tylko 12 maszyn.

bmvg.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply