Pracownia Estymator przeprowadziła sondaż w którym pozwoliła wybierać hipotetyczną kolację PSL, Porozumienia Jarosława Gowina i „konserwatystów” z PO.

W obliczu konfliktów w obozie Zjednoczonej Prawicy, ale też w samym Porozumieniu oraz wobec sporów w Platformie Obywatelskiej w kwestii aborcji, Estymator postanowił zbadać hipotetyczną sytuację wyborczą w warunkach rozłamów obecnych sporów i przetasowań na scenie politycznej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W przypadku takich przetasowań Prawo i Sprawiedliwość utrzymałoby poparcie na poziomie notowanym już w roku bieżącym roku. Chęć głosowania na partię rządzącą wyraziło w najnowszym badaniu Estymatora 36,4 proc. respondentów gotowych do oddania głosu na konkretną siłę polityczną. Główną siłą opozycyjną pozostałaby Koalicja Obywatelska z poparciem 17,1 proc. pytanych.

Na trzecie miejsce w sondażu Estymatora wybiła się Lewica, którą wskazało 14,5 proc. Tuż za nią znalazła się Polska 2050, którą wybrało 13,9 proc. pytanych. Hipotetyczna koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego, ruchu Kukiz ’15, Porozumienia Jarosława Gowina oraz „konserwatywnych” posłów Platformy Obywatelskiej otrzymała z kolei poparcie na poziomie 12,4 proc. Natomiast wynik tuż nad progiem odnotowała Konfederacja. Na konserwatywnych liberałów chciało głosować 5,4 proc. respondentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gdyby w wyborach parlamentarnych faktycznie padł taki wynik PiS miałoby 197 miejsc w Sejmie, KO 82, Lewica 61, Polska 2050 60, hipotetyczna koalicja 53, Konfederacja 6, a Mniejszość Niemiecka na 1, jak podsumował we wtorek portal dorzeczy.pl

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 lutego 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz