Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, wzbudzającej duży sprzeciw wśród Rosjan, głównie z uwagi na podniesienie wieku emerytalnego.

Jak poinformowały służby prasowe Kremla, w środę prezydent Rosji podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, w ramach który podniesiono wieku emerytalny z 55 do 60 lat dla kobiet i z 60 do 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej nowe przepisy przyjęła wyższa izba parlamentu Rosji, czyli Rada Federacji. Wiek emerytalny będzie stopniowo rósł od przyszłego roku, co rok o 6 miesięcy. Docelowe progi mają zostać osiągnięte za 10 lat.

Przypomnijmy, że działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym były krytykowane i wywoływały duży sprzeciw. Pierwotnie, docelowy wiek emerytalny dla kobiet miał wynosić 63 lata, co planowano osiągnąć w 2034 roku. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Zmiany te są szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacjom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ze względu na sytuację, prezydent Rosji w specjalnym orędziu zapowiedział pewne zmiany. Putin zakwestionował relatywnie większe podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet niż dla mężczyzn i złożył poprawki, przez które wprowadzono symetryczną podwyżkę o 5 lat. Rosyjski prezydent uważał też, że kobiety, które przepracowały 37 lat i mężczyźni z 42-letnim stażem pracy powinni mieć prawo do przejścia na emeryturę. W projekcie ustawy proponowano odpowiednio 40-letni i 45-letni staż pracy.

Mimo tych zapowiedzi, odbywały się jednak kolejne demonstracje. W 2005 roku Putin mówił publicznie, że za jego prezydentury wiek emerytalny nie zostanie podniesiony.

Zobacz: Rosja: kolejne protesty przeciw reformie emerytalnej. Żyrinowski pobił się z protestującymi [+VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz