Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, wzbudzającej duży sprzeciw wśród Rosjan, głównie z uwagi na podniesienie wieku emerytalnego.

Jak poinformowały służby prasowe Kremla, w środę prezydent Rosji podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, w ramach który podniesiono wieku emerytalny z 55 do 60 lat dla kobiet i z 60 do 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej nowe przepisy przyjęła wyższa izba parlamentu Rosji, czyli Rada Federacji. Wiek emerytalny będzie stopniowo rósł od przyszłego roku, co rok o 6 miesięcy. Docelowe progi mają zostać osiągnięte za 10 lat.

Przypomnijmy, że działania rosyjskich władz w sprawie zmian w systemie emerytalnym były krytykowane i wywoływały duży sprzeciw. Pierwotnie, docelowy wiek emerytalny dla kobiet miał wynosić 63 lata, co planowano osiągnąć w 2034 roku. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Zmiany te są szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacjom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Ze względu na sytuację, prezydent Rosji w specjalnym orędziu zapowiedział pewne zmiany. Putin zakwestionował relatywnie większe podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet niż dla mężczyzn i złożył poprawki, przez które wprowadzono symetryczną podwyżkę o 5 lat. Rosyjski prezydent uważał też, że kobiety, które przepracowały 37 lat i mężczyźni z 42-letnim stażem pracy powinni mieć prawo do przejścia na emeryturę. W projekcie ustawy proponowano odpowiednio 40-letni i 45-letni staż pracy.

Mimo tych zapowiedzi, odbywały się jednak kolejne demonstracje. W 2005 roku Putin mówił publicznie, że za jego prezydentury wiek emerytalny nie zostanie podniesiony.

Zobacz: Rosja: kolejne protesty przeciw reformie emerytalnej. Żyrinowski pobił się z protestującymi [+VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz