Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że to program antywirusowy był narzędziem inwigilacji.

FSB twierdzi, że wykryła działania amerykańskiego wywiadu przy pomocy programu antywirusowego na urządzeniach mobilnych Apple. Oświadczenie takie, jakie pojawiło się na stronie internetowej rosyjskie specsłużby, przytoczyła w czwartek agencja informacyjna TASS.

„Federalna Służba Bezpieczeństwa wraz z Federalną Służbą Ochrony Rosji wykryła operację wywiadowczą amerykańskich agencji wywiadowczych prowadzoną z wykorzystaniem urządzeń mobilnych firmy Apple (USA). W trakcie zapewniania bezpieczeństwa rosyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej zidentyfikowano nieprawidłowości, które są specyficzne tylko dla użytkowników telefonów komórkowych Apple i są spowodowane działaniem nieznanego wcześniej złośliwego oprogramowania (VPO), które wykorzystuje luki w oprogramowaniu dostarczonym przez producenta” – można przeczytać w oświadczeniu FSB.

Stwierdzono, że “zainfekowanych zostało kilka tysięcy telefonów tej marki”. Wirus miał działać nie tylko w telefonach rosyjskich abonentów krajowych, ale także w urządzeniach zagranicznych oraz także będących w posiadaniu abonentów korzystających z kart SIM zarejestrowanych w misjach dyplomatycznych i ambasadach w Rosji, w tym w krajach bloku NATO i przestrzeni poradzieckiej, a także w Izraelu, Syrii i Chinach.

„Tak więc informacje otrzymane przez rosyjskie służby wywiadowcze świadczą o ścisłej współpracy amerykańskiej firmy Apple z narodowym środowiskiem wywiadowczym, w szczególności z amerykańską NSA [Narodową Agencją Bezpieczeństwa USA] i potwierdzają, że deklarowana polityka zapewnienia prywatności danych osobowych użytkowników urządzeń Apple nie jest prawdą” – podkreśliła FSB.

Rosyjski kontrwywiad podsumował swoje wnioski – „Firma zapewnia amerykańskim służbom wywiadowczym szeroki wachlarz możliwości kontrolowania zarówno wszelkich osób będących przedmiotem zainteresowania Białego Domu, w tym ich partnerów w antyrosyjskich działaniach, jak i ich własnych obywateli”.

Czytaj także: Apple rezygnuje ze współpracy z czołowym chińskim koncernem elektronicznym

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply