W związku ze rosnącą zachorowalnością na odrę prezydent Nowego Jorku wprowadził stan nadzwyczajny w służbie zdrowia i zarządził szczepienia przeciw tej chorobie. Zdaniem ekspertów odrę zawlekli do USA chasydzi, którzy licznie pielgrzymują na Ukrainę odwiedzając groby swoich cadyków. – podał w czwartek Głos Ameryki powołując się na New York Times.

Głos Ameryki napisał, że od początku roku w USA zanotowano 465 przypadków odry, z czego prawie 170 w hrabstwie Rockland w Nowym Jorku, gdzie mieszka znaczna liczba ortodoksyjnych Żydów. Są to najwyższe wskaźniki od 28 lat. W związku z tym prezydent miasta Bill de Blasio wprowadził we wtorek nadzwyczajny stan w ochronie zdrowia i zarządził szczepienia przeciw odrze dla wszystkich, którzy jeszcze nie byli szczepieni i mieszkają, pracują, lub studiują w Nowym Jorku. Osobom, które nie poddadzą się szczepieniu, grozi grzywna w wysokości tysiąca dolarów. Pod koniec marca nie szczepionym osobom nieletnim zakazano odwiedzania miejsc publicznych. Zakaz obowiązuje na razie na okres 30 dni.

Jak twiedzi New York Times, powołując się na opinię specjalistów, odrę do Nowego Jorku zawlekli pobożni Żydzi, którzy tysiącami pielgrzymują na Ukrainę odwiedzając groby wielkich cadyków, m.in. na grób rabbiego Nachmana w Humaniu. Największe pielgrzymki odbywają się w okolicach żydowskiego Nowego Roku, który w ub. roku przypadał na początku września. Już kilka tygodni później zanotowano wzrost zachorowań na odrę w Izraelu, a w październiku w Nowym Jorku.

Według danych UNESCO w ubiegłym roku Ukraina stała się światowym liderem pod względem liczby zachorowań na odrę. W 2018 roku zanotowano w tym kraju 54 tys. zachorowań na odrę, zmarło 16 osób. W tym roku na tę chorobę zapadło na Ukrainie aż 37 tys. ludzi, z czego zmarło 14.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie szaleje odra, Ukraińcy przywożą ją do Polski

Kresy.pl / Głos Ameryki / 24tv.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply