Litewskie władze zadecydowały w środę o przedłużeniu blokady i izolacji zamieszkałego w większości przez Polaków miasteczka Niemczyn, z powodu ogniska koronawirusa w tej miejscowości.

Rozsadnikiem koronawirusa SARS COVID-19 stała się w Niemenczynie należącą do niemieckiej firmy szwalnia „Vilnika”. Kolejne przypadki wykryto w miejscowym domu opieki Senevita. W związku z wykryciem nosicieli w miejscach gdzie gromadziły się duże grupy ludzi władze zadecydowały o wprowadzeniu blokady miasta od 16 kwietnia. Z miasteczka i do miasteczka mogą się poruszać jedynie jego mieszkańcy dojeżdżający do pracy i pracujący w tej miejscowości. W pozostałych przypadkach konieczne będzie posiadanie specjalnej przepustki. Polecono też mieszkańcom pozostawanie w domach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podała litewska agencja BNS rząd Litwy zadecydował o przedłużeniu tego rodzaju blokady Niemenczyna co najmniej do piątku. Według agencji rząd Sauliusa Skvernelisa zamierzał początkowo przedłużyć kwarantannę miasteczka na Wileńszczyźnie o tydzień. Jednak minister zdrowia Aurelijus Veryga podkreślił, że mieszkańcy Niemenczyna ściśle przestrzegali zasad kwarantanny i na razie wystarczy przedłużyć ją do piątku, do czego reszta ministrów i szef rządu się przychylili.

Veryga podkreślił, że zakres epidemii w miasteczku został generalnie ograniczony do pracowników „Vilniki” i nie objął większej liczby mieszkańców miasteczka. Władze zaleciły przeprowadzenie w Niemenczynie masowe testowanie mieszkańców. Do środy do południa przeprowadzono około 2 tys. testów. Wykazały one 19 nosicieli nowego koronawirusa.

Czytaj także: Światowa rewolucja koronawirusa

lrt.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz