Na pokładzie ukraińskiego Antonowa An-225 Mrija z Chin do Polski po Wielkanocy przylecą m.in. miliony maseczek ochronnych i setki tysięcy przyłbic. Transport zorganizował m.in. KGHM na zlecenie rządu.

Antonow An-225, największy samolot na świecie, latający dla ukraińskich linii lotniczych Antonov Airlines, po Wielkanocy ma przywieźć do Polski zakupione w Chinach przez spółki Skarbu Państwa środki medyczne. W poniedziałek wieczorem informację potwierdził Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie. Piotr Rudzki, rzecznik warszawskiego portu lotniczego powiedział, że na przyjęcie An-225 przygotowują się już wszystkie służby.

We wtorek informacje w tej sprawie potwierdzili przedstawiciele KGHM Polska Miedź. Potężny samolot ma przywieźć m.in. 7 mln maseczek ochronnych typu P2, a także po kilkaset tysięcy kombinezonów i przyłbic. Całość, o łącznej wadze 400 ton, zakupiły KGHM i Lotos.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według innych źródeł, na pokładzie ma być znacznie więcej maseczek medycznych, bo aż 17,3 mln, a ponadto po 250 tys. gogli i przyłbic, milion rękawiczek, a także 80 tys. kombinezonów ochronnych.

Prezes KGHM Marcin Chludziński przyznał, że firma zorganizowała ten samolot na zlecenie rządu. „Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych z naszych środków to około 15 mln USD” – powiedział Chludziński w rozmowie z PAP.

– Tuż po Świętach Wielkanocnych do Polski przyleci największy na świecie samolot Antonow An-225, który będzie wypełniony sprzętem, zakupionym przez KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos – powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP Piotr Chęciński, rzecznik prasowy KGHM. Wiadomo, że będzie to kolejny transport sprzętu medycznego, zakupionego przez tę spółkę. Wcześniej do transportu wykorzystywane były samoloty z floty PLL LOT.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Pierwsze samoloty ze sprzętem z Chin wylądowały w Polsce. Szef KPRM zapowiada stały most powietrzny

An-225 Mrija jest największym obecnie użytkowanym samolotem na świecie. Komercyjnie jest używany od 2001 roku.

Money.pl / Forsal.pl / twitter.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz