W Polsce wylądowały jak dotąd dwa z trzech samolotów, które wiozą sprzęt medyczny i ochronny z Chin. Szef KPRM zapowiedział utworzenie mostu powietrznego między Polską i Chinami, celem przewozu ważnych towarów potrzebnych do walki z epidemią SARS-CoV-2.

W czwartek do Polski, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli kancelarii prezydenta, przyleciały samoloty z Chin, wiozące sprzęt medyczny i ochronny potrzebny do walki z koronawirusem.

Jako pierwszy, tuż przed 14:00, w Warszawie wylądował Dreamliner lecący z Pekinu. Przywiózł zamówienie Agencji Rozwoju Przemysłu. Niedługo po nim wylądował kolejny Dreamliner PLL LOT z Hangzhou, który realizował zamówienie KGHM Polska Miedź S.A. Ostatni B767-200F od SkyTaxi z Szanghaju, z zamówieniem Agencji Rezerw Materiałowych, ma wylądować w Polsce około północy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Po wylądowaniu pierwszych maszyn, sprawę komentował podczas konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie szef KPRM, Michał Dworczyk.

– Chciałbym podziękować prezesom spółek, które kupują te niezbędne materiały oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za negocjacje z prezydentem Chin – powiedział szef kancelarii premiera. – Utrzymamy most powietrzny do przewozu transportu towarów pilnej potrzeby. Z tych przelotów będą mogły skorzystać również firmy komercyjne. Decyzje na temat dystrybucji będzie natomiast podejmowało Ministerstwo Zdrowia.

Dworczyk poinformował też, że zaplanowano już „co najmniej trzy loty w przyszłym tygodniu” oraz, że resort zdrowia zamówił łącznie kilkaset respiratorów.

– Zwiększaliśmy siły i środki w walce z pandemią. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy dostosowywać zapotrzebowanie – dodał szef KPRM.

Rzecznik prasowy LOT-u Michał Czernicki w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy przyznał, że to pierwsza operacja wyłącznie cargo na Boeingu 787 w całej historii spółki. Powiedział, że na zlecenie KGHM Polska Miedź na pokładzie tej największej maszyny w polskiej flocie przetransportowano ponad 16,5 tony sprzętu medycznego. Z kolei prezes KGHM, Marcin Chludziński, poinformował po dzisiejszej rozmowie z prezydentem Dudą, że do Polski przylecą kolejne samoloty ze sprzętem potrzebnym do walki z koronawirusem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polskie MSZ podało wczoraj, że wśród zakupionego przez KGHM sprzętu z Chin, lecącego do Polski, jest m.in. 20 nowoczesnych respiratorów, 100 tys. kombinezonów, pół miliona maseczek ochronnych i 200 tys. par gogli medycznych. TVP Info pisało, że łączna pojemność zamówienia KGHM i ARP to 300 metrów sześciennych oraz, że są to m.in. maseczki ochronne, maseczki chirurgiczne, maski FFP2 oraz specjalne kombinezony czy respiratory.

W środę podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozmawiał z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, który powiedział mu, że jako Polska mamy zielone światło ws. zakupu sprzętu ochronnego.

– Takie zakupy są dokonywane. Jutro wyląduje w Polsce pierwszy samolot z Chin, w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnychpowiedział w środę polski prezydent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wtorek wieczorem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 minut. Według oficjalnego komunikatu strony polskiej, obaj prezydenci uzgodnili, że władze Chin będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony i sprzętu medycznego do zwalczania epidemii koronawirusa. Polski prezydent podkreślił też w rozmowie z Xi, że Polska jest gotowa pomóc w niesieniu pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu. Jeszcze we wtorek z Warszawy wyleciał samolot po chiński sprzęt.

twitter.com / rynek-lotniczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz