Prezydenci Polski i Chin uzgodnili, że władze ChRL będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony i sprzętu medycznego do zwalczania epidemii koronawirusa. Polska jest też gotowa pomóc w przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu. We wtorek wylatuje też samolot po chiński sprzęt.

We wtorek wieczorem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 minut.

Obaj przywódcy, jak podano, rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy Polski i Chin w jej zwalczaniu. Prezydent Duda przekazał kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach. Wyraził jednocześnie uznanie dla Pekinu i chińskich służb medycznych w zwalczaniu pandemii. Duda przedstawił również aktualną sytuację związaną z rozwojem COVID-19 w Polsce, a także działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Prezydenci uzgodnili, że władze ChRL będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii” – czytamy w oficjalnym komunikacie KPRP.

„Andrzej Duda wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dot. chińskich doświadczeń w zwalczaniu SARS-CoV-2. Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej niezbędnej do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii” – informuje kancelaria prezydenta. Polski prezydent podkreślił też w rozmowie z Xi, że Polska jest gotowa pomóc w niesieniu pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu.

Według oficjalnego komunikatu, jeszcze dziś, we wtorek 24 marca br., z Warszawy do Pekinu ma wylecieć samolot specjalny, który 26 marca wróci z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Po dalszych uzgodnieniach, realizowane mają być kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem.

Czytaj także: Chiny przesyłają Litwie pomoc na walkę z koronawirusem

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, niespełna tydzień temu podczas konferencji prasowej prezydent Duda przyznał, że jest „bardzo trudna sytuacja” ze środkami ochrony osobistej, a władze Polski poszukują ich obecnie „wszędzie na świecie, gdzie się tylko da”. Zapowiedział też, że w tej sytuacji skontaktuje się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, żeby poprosić go o więcej sprzętu ochronnego:

– Zobowiązałem się, że skontaktuję się już w najbliższym czasie z prezydentem Chin, z panem przewodniczącym Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego po prostu poproszę o to, aby Chiny, które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej, personalnej, żeby udostępnili nam więcej tego typu wyposażenia, bo jestem przekonany, że jest to możliwe. Zwrócę się o to do pana prezydenta osobiście. Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana. Oczywiście, my ten sprzęt zakupimy, bo są na to środki. Nie będziemy tutaj szczędzić.

W minioną sobotę na antenie Radia Maryja były szef MON Antoni Macierewicz skrytykował możliwość sprowadzania pomocy medycznej z Chin. Jak pisaliśmy, działania tego kraju nazywa „ofensywą chińską”.

Z kolei w niedawnym wywiadzie dla portalu Onet.pl Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, mocno skrytyowała zachowanie chińskich władz ws. rozprzestrzeniania się COVID-19. Jej zdaniem, władze Chin uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a chińscy obywatele „wiedzą, że winę za tę pandemię ponosi ich rząd”.

Czytaj również: Polska nie otrzyma sprzętu ochronnego kupowanego przez UE, bo spóźniła się z dołączeniem do mechanizmu przetargowego

Prezydent.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz