Chiny wysłały na Litwę 20 tys. maseczek ochronnych oraz 120 tys. rękawiczek. Ponadto, Chińczycy przekażą Unii Europejskiej 2 mln masek medycznych, 200 tys. respiratorów i 50 tys. szybkich testów w celu opanowania epidemii koronawirusa.

Litewski rząd poinformował wczoraj że w piątek nad ranem do tego kraju dotrze pomoc medyczno-humanitarna z Chin, w postaci 20 tys. maseczek ochronnych oraz 120 tys. rękawiczek.

Rząd Republiki Litewskiej wyraził też wdzięczność chińskim i litewskim spółkom za solidarność i wsparcie. Podziękował też litewskim i chińskim placówkom dyplomatycznym w Pekinie i Wilnie za ich pośrednictwo w organizacji tej przesyłki. Litwa współpracuje z Państwem Środka w zakresie nabycia środków medycznych do zwalczania epidemii koronawirusa.

 

Kilka tygodni wcześniej to litewskie władze udzieliły 100 tys. euro pomocy mieszkańcom Chin cierpiącym z powodu epidemii, a także zwalczającym ją lekarzom i pracownikom medycznym.

Jak poinformował litewski resort zdrowia, w czwartek tuż przed północą na Litwie potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chodzi m.in. o dwóch nowych pacjentów leczonych w szpitalu w Kownie, którzy wrócili z Wielkiej Brytanii, a także o dwie inne osoby, które wróciły z Dominikany i przebywają w szpitalu w Kłajpedzie. Z kolei jeden nowy zakażony do osoba, która przyjechała z Polski. Łącznie, w czwartek zakażenie koronawirusem wykryto u 14 osób, a całkowita liczba zakażonych na Litwie wzrosła do 48.

W czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Chiny przekażą Unii Europejskiej 2 mln masek medycznych N95, 200 tys. respiratorów i 50 tys. szybkich testów w celu opanowania epidemii koronawirusa. Powiedział jej o tym w rozmowie telefonicznej chiński premier Li Keqiang. Obecnie KE wraz z chińskim Ministerstwem Handlu omawiają szczegóły dostaw.

Przeczytaj: Duda: zwrócę się osobiście do prezydenta Chin ws. udostępnienia nam więcej środków ochronnych

Czytaj także: Estonia skarży się na działania Polski do NATO i USA

L24.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Medor
    Medor :

    DYREKTOR SZPITALA W GENUI I PREZYDENT WŁOSKIEGO STOWARZYSZENIA DO SPRAW INFEKCJI PROF. MATTEO BASSETTI zajmuje wyjątkowe stanowisko wobec koronowirusa: “WE WŁOSZECH NIKT NIE ZMARŁ NA TEGO WIRUSA! NIE MA ŚMIERTELNYCH OFIAR!”
    https://globalna.info/2020/03/19/dyrektor-szpitala-w-genua-i-prezydent-wloskiego-stowarzyszenia-d-s-infekcji-we-wloszech-nikt-nie-zmarl-bezposrednio-od-covid-19/?unapproved=271&moderation-hash=5d6ef4ae604827e85abce2d620af1d25#comment-271