USA udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne zakupione przez siebie maszyny – oświadczył w piątek szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Wspomniane śmigłowce mają pomóc bronić “bramy brzeskiej”. Za kilka tygodni rozpoczną się szkolenia polskich pilotów.

W piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrem obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie. “Armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów. To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję” – oświadczył po spotkaniu, cytowany przez portal Business Insider.

Minister obrony poinformował, że USA udostępnią Polsce osiem maszyn. Wskazał, że szkolenie polskich pilotów rozpocznie się za kilka tygodni. Maszyny prawdopodobnie trafią w przyszłym roku na wschód Polski, by wzmocnić obronę “bramy brzeskiej”.

“Dlaczego Apache są ważne? Bo świetnie współpracują z abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z abramsami zamknięcie ‘bramy brzeskiej’. Rozmawiałem z sekretarzem Austinem o tym, żeby stanowiły one tamę nie do przebicia” – powiedział Błaszczak.

W ubiegłym roku Polska wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache. Nie jest jednak znana data ewentualnych dostaw. Zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić jeszcze Kongres i Departament Stanu USA.

Agencja Uzbrojenia deklaruje, że śmigłowce AH-64E Apache w najnowszej wersji GUARDIAN są to maszyny, które nie tylko w pełni wpisują się w wymagania Sił Zbrojnych RP, lecz znalazły również uznanie u szerokiego grona odbiorców poza Stanami Zjednoczonymi. Do ich użytkowników należą Wielka Brytania, Korea Południowa, Tajwan, Indie, Indonezja, Egipt, Maroko, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Przeczytaj: Agencja Uzbrojenia podaje szczegóły zakupu śmigłowców Apache i zapowiada “mechanizmy offsetowe”

Śmigłowce posiadają zaawansowany radar kierowania ogniem AN/APG-78 LONGBOW. Posiadają też zintegrowane uzbrojenie pokładowe o większej sile rażenia (w postaci jednolufowego działka kalibru 30 mm) – zwraca uwagę AU.

Zobacz także: Boeing po zapytaniu o śmigłowce Apache ogłosił rozwój współpracy z PGZ

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply