Nausėda zaprzysiężony na prezydenta Litwy

Gitanas Nausėda został uroczyście zaprzysiężony na nowego prezydenta Republiki Litewskiej. W swoim przemówieniu zapewnił, że będzie walczył z nierównością społeczną, a w polityce zagranicznej chce dążyć do dalszej integracji euroatlantyckiej i do zacieśniania relacji z UE i USA.

W piątek podczas uroczystego posiedzenia parlamentu Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda złożył przysięgę prezydencką i został prezydentem Litwy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 na wileńskiej starówce, gdzie Nauseda wraz z rodziną oddał hołd Jonasowi Basanavičiusowi przy jego pomniku.

Następnie, już w litewskim parlamencie, Nausėda trzymając dłoń na egzemplarzu Konstytucji, ślubował wierność Republice Litewskiej i Konstytucji, uczciwe sprawowanie obowiązków i sprawiedliwość dla wszystkich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W mowie inauguracyjnej nowy prezydent zapewnił, że będzie walczył z nierównością społeczną. Podkreślił, że „państwa dobrobytu nie będzie, jeśli każdy będzie dbał tylko o własne interesy”, zaś pogłębiające się nierówności społeczne sprawiają, że ludzie będą się czuli obco we własnym kraju.

PRZECZYTAJ: Kim jest nowy prezydent Litwy

„Mówiąc o Europie dwóch prędkości przeoczyliśmy, że powstała Litwa dwóch prędkości” – cytuje Nausėdę portal ZW.lt. Odnośnie wizji polityki zagranicznej, nowy prezydent zapowiedział, że będzie dążył „do dalszej integracji euroatlantyckiej i do zacieśniania relacji z UE oraz Stanami Zjednoczonymi”. Podkreślił też konieczność wzmacniania przez Litwę własnego sektora obronnego.

Życzenia swojemu następcy złożyła dotychczasowa głowa państwa litewskiego, Dalia Grybauskaitė. Jej z kolei podziękował za rządy przewodniczący parlamentu Viktoras Pranckietis. Premier Saulius Skvernelis wyraził nadzieję, że nowy prezydent będzie łączył ludzi, a nie dzielił.

W południe na Placu Niepodległości w Wilnie rozpoczęła się uroczysta defilada wojskowa, po której nowy prezydent RL weźmie udział we Mszy św. w Katedrze Wileńskiej. Następnie wyruszy w pochodzie w stronę Placu im. Simonasa Daukantasa przy Pałacu Prezydenckim, gdzie o godz. 15 odbędzie się oficjalna ceremonia przekazania władzy oraz uroczyste podniesienie flagi przez nowego prezydenta. Oficjalny program inauguracyjny kończy się symbolicznym koncertem o godz. 16.00.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wieczorem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się przyjęcie, na które zostało zaproszonych ponad tysiąc osób zasłużonych dla społeczeństwa i państwa litewskiego w dziedzinach kultury, nauki i oświaty. Jak zaznacza „Kurier Wileński”, sprawy organizacyjne związane z tym przyjęciem wywołały w społeczeństwie pewne niezadowolenie, m.in. z powodu początkowego braku zaproszeń dla posłów oraz sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy (ci ostatni ostatecznie otrzymali zaproszenia w czwartek wieczorem, w formie elektronicznej). Sam Nausėda zaznaczył, że priorytetem podczas utworzenia listy zaproszonych na przyjęcie byli „działacze kultury i inteligencja”. Nie ukrywał też, że wśród gości będą osoby, które wspierały go podczas kampanii wyborczej.

55-letni ekonomista Gitanas Nausėda jest piątym, według oficjalnej numeracji, prezydentem niepodległej Litwy po upadku ZSRR wybranym w bezpośrednich wyborach demokratycznych. Podczas II drugiej tury wyborów w maju br. zdobył prawie 66 proc. głosów, pokonując zdecydowanie kandydatkę konserwatystów Ingridę Szimonyte. W kampanii wyborczej obiecał budować dobrobyt państwa i walkę z wykluczeniem społecznym.

Nowy litewski prezydent z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do Polski. Przybędzie do naszego kraju już 16 lipca. Za tę decyzję pochwalił go dziś Pranckietis.

Czytaj także: Polak z Litwy, siostrzeniec Okińczyca, doradcą przyszłego litewskiego prezydenta

Polski prezydent Andrzej Duda powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT, że z Gitanasem Nausedą łączą go konserwatywne poglądy i stosunek do tradycji. Zaznaczył, że oba kraje mają podobną przeszłość i wyraził radość ze zbliżającej się wizyty nowego litewskiego prezydenta w Polsce.

zw.lt / kurierwilenski.lt / l24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz