Nausėda zaprzysiężony na prezydenta Litwy

Gitanas Nausėda został uroczyście zaprzysiężony na nowego prezydenta Republiki Litewskiej. W swoim przemówieniu zapewnił, że będzie walczył z nierównością społeczną, a w polityce zagranicznej chce dążyć do dalszej integracji euroatlantyckiej i do zacieśniania relacji z UE i USA.

W piątek podczas uroczystego posiedzenia parlamentu Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda złożył przysięgę prezydencką i został prezydentem Litwy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 na wileńskiej starówce, gdzie Nauseda wraz z rodziną oddał hołd Jonasowi Basanavičiusowi przy jego pomniku.

Następnie, już w litewskim parlamencie, Nausėda trzymając dłoń na egzemplarzu Konstytucji, ślubował wierność Republice Litewskiej i Konstytucji, uczciwe sprawowanie obowiązków i sprawiedliwość dla wszystkich.

 

W mowie inauguracyjnej nowy prezydent zapewnił, że będzie walczył z nierównością społeczną. Podkreślił, że „państwa dobrobytu nie będzie, jeśli każdy będzie dbał tylko o własne interesy”, zaś pogłębiające się nierówności społeczne sprawiają, że ludzie będą się czuli obco we własnym kraju.

PRZECZYTAJ: Kim jest nowy prezydent Litwy

“Mówiąc o Europie dwóch prędkości przeoczyliśmy, że powstała Litwa dwóch prędkości” – cytuje Nausėdę portal ZW.lt. Odnośnie wizji polityki zagranicznej, nowy prezydent zapowiedział, że będzie dążył „do dalszej integracji euroatlantyckiej i do zacieśniania relacji z UE oraz Stanami Zjednoczonymi”. Podkreślił też konieczność wzmacniania przez Litwę własnego sektora obronnego.

Życzenia swojemu następcy złożyła dotychczasowa głowa państwa litewskiego, Dalia Grybauskaitė. Jej z kolei podziękował za rządy przewodniczący parlamentu Viktoras Pranckietis. Premier Saulius Skvernelis wyraził nadzieję, że nowy prezydent będzie łączył ludzi, a nie dzielił.

W południe na Placu Niepodległości w Wilnie rozpoczęła się uroczysta defilada wojskowa, po której nowy prezydent RL weźmie udział we Mszy św. w Katedrze Wileńskiej. Następnie wyruszy w pochodzie w stronę Placu im. Simonasa Daukantasa przy Pałacu Prezydenckim, gdzie o godz. 15 odbędzie się oficjalna ceremonia przekazania władzy oraz uroczyste podniesienie flagi przez nowego prezydenta. Oficjalny program inauguracyjny kończy się symbolicznym koncertem o godz. 16.00.

Wieczorem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się przyjęcie, na które zostało zaproszonych ponad tysiąc osób zasłużonych dla społeczeństwa i państwa litewskiego w dziedzinach kultury, nauki i oświaty. Jak zaznacza „Kurier Wileński”, sprawy organizacyjne związane z tym przyjęciem wywołały w społeczeństwie pewne niezadowolenie, m.in. z powodu początkowego braku zaproszeń dla posłów oraz sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy (ci ostatni ostatecznie otrzymali zaproszenia w czwartek wieczorem, w formie elektronicznej). Sam Nausėda zaznaczył, że priorytetem podczas utworzenia listy zaproszonych na przyjęcie byli „działacze kultury i inteligencja”. Nie ukrywał też, że wśród gości będą osoby, które wspierały go podczas kampanii wyborczej.

55-letni ekonomista Gitanas Nausėda jest piątym, według oficjalnej numeracji, prezydentem niepodległej Litwy po upadku ZSRR wybranym w bezpośrednich wyborach demokratycznych. Podczas II drugiej tury wyborów w maju br. zdobył prawie 66 proc. głosów, pokonując zdecydowanie kandydatkę konserwatystów Ingridę Szimonyte. W kampanii wyborczej obiecał budować dobrobyt państwa i walkę z wykluczeniem społecznym.

Nowy litewski prezydent z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do Polski. Przybędzie do naszego kraju już 16 lipca. Za tę decyzję pochwalił go dziś Pranckietis.

Czytaj także: Polak z Litwy, siostrzeniec Okińczyca, doradcą przyszłego litewskiego prezydenta

Polski prezydent Andrzej Duda powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT, że z Gitanasem Nausedą łączą go konserwatywne poglądy i stosunek do tradycji. Zaznaczył, że oba kraje mają podobną przeszłość i wyraził radość ze zbliżającej się wizyty nowego litewskiego prezydenta w Polsce.

zw.lt / kurierwilenski.lt / l24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply