Na Uniwersytecie Zielonogórskim rusza program stypendialny “New Technologies for Women – Ukraine”. Jest przeznaczony jedynie dla ukraińskich studentek i absolwentek szkół średnich.

W środę Uniwersytet Zielonogórski poinformował o nadchodzącym programie stypendialnym “New Technologies for Women – Ukraine”. Organizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel. Jak czytamy, program “skierowany jest do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2024 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej”.

Przeczytaj: Program stypendialny tylko dla Ukraińców na Uniwersytecie Jagiellońskim

Program obejmuje następujące kierunki studiów prowadzone w języku polskim na Uniwersytecie Zielonogórskim: automatyka i robotyka, biznes elektroniczny, elektrotechnika, fizyka, geoinformatyka i techniki satelitarne, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria danych, matematyka.

Na program składają się: 10-miesięczne stypendium finansowe w wysokości 12 000 zł brutto (wypłacane w dwóch ratach), warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich z ekspertami Intel Technology Poland, sesje doradztwa zawodowego oraz udział w “mentoringowym Programie Buddies”, oraz bezpłatny udział w “Perspektywy Women in Tech Summit 2025 – największym w Europie i Azji wydarzeniu dla kobiet w STEM, Tech & IT”.

Do programu mogą aplikować pochodzące z Ukrainy studentki kształcące się na polskich uczelniach, a także pochodzące z Ukrainy absolwentki liceum, rozpoczynające studia w roku akademickim 2024/2025.

Czytaj: Polacy dyskryminowani na polskich uczelniach – alarmuje Młodzież Wszechpolska

W ostatnich latach zwracaliśmy uwagę na premiowanie cudzoziemców w procesie przyznawania miejsc w akademikach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przypomnijmy, że na Uniwersytecie Warszawskim przygotowano na rok akademicki 2022/2023 łącznie 2437 miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się ze swoich uczelni). Dodatkowo cudzoziemcy mogli ubiegać się o przyjęcie na studia na UW w normalnym trybie. Dotyczyło to osób wszystkich narodowości. Doprowadzało to do sytuacji, w której obcokrajowcy mieli zagwarantowaną dużą ilość miejsc na uczelni.

Okazało się, że to nie jedyna uczelnia, na której kandydaci z Ukrainy, a także inni obcokrajowcy, w przeciwieństwie do Polaków, mieli zagwarantowane miejsca na studiach stacjonarnych.

Zobacz także: Polskie uczelnie faworyzują obcokrajowców. Bosak: Celem jest by studiowało tam mniej Polaków

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply