Ukraińców zatrudnia mniejszość polskich firm

Zrzeszająca pracodawców Konfederacja “Lewiatan” zamówiła badanie mające wykazać jak wiele polskich firm zatrudnia bądź chce zatrudnić Ukraińców.

Według badania przeprowadzonego przez CBM Indicator 12 proc. wszystkich polskich firm zatrudnia obecnie obywateli Ukrainy, a kolejne 5 proc. planuje zrobić to w kolejnych miesiącach. Dostrzegalne są jednak poważne różnice w zależności od wielkości badanej firmy. Wśród przedsiębiorstw dużych nieztrudnianie i brak woli zatrudnienia obywateli Ukrainy zadeklarowało 58 proc. badanych, wśród firm średnich było to już 67 proc., a wśród małych 89 proc.

W sondażu badano również ewnetualne powiązania inwestycyjne z Ukrainą. 99 proc. badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że nie zainwesowało bądź nie zamierza inwestować w jakąkolwiek działalność w tym państwie. Wśród firm dużych i średnich wskaźnik ten wyniósł 95 proc.

Kooperację z ukraińskimi firmami prowadzi jedynie 6 proc. działających w Polsce przedsiębiorstw. Jednak wśród firm dużych proporcja ta wyniosła już 26 proc.

Zdaniem 48 proc. badanych podmiotów inwazja Rosji na Ukrainę obniżyła poziom interakcji z rynkiem tego drugiego państwa.

Według danych z 2021 r. padł wówczas rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu – wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Przyjęta w listopadzie 2021 roku przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło około 3 mln uchodźców. Jak pisaliśmy, badanie socjologiczne pracowni ARC Rynek i Opinia wykazało, że 27% dorosłych ukraińskich uchodźców deklaruje pozostanie w Polsce nawet po zakończeniu wojny na Ukrainie.

Na pomoc uchodźcom z Ukrainy Polska wydała około 40 mld zł.

dorzeczy.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply