Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał we wtorek z nowym szefem izraelskiej dyplomacji Eli Cohenem o gotowości do pracy na rzecz zacieśnienia współpracy dwustronnej – poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.

Jak przekazał Timses of Israel powołując się na rosyjskie MSZ, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał we wtorek z nowym szefem izraelskiej dyplomacji Eli Cohenem o gotowości do pracy na rzecz zacieśnienia współpracy dwustronnej.

„Minister pogratulował swojemu izraelskiemu odpowiednikowi objęcia urzędu i wyraził gotowość do współpracy w celu wzmocnienia wielopłaszczyznowej, obopólnie korzystnej współpracy między Rosją a Izraelem” – czytamy w oświadczeniu.

Resort zwrócił uwagę, że dwóch czołowych dyplomatów poruszyło palące kwestie dwustronne, podkreślając znaczenie zacieśnienia współpracy handlowej i gospodarczej.

„W tym kontekście podkreślili potrzebę zwołania kolejnego posiedzenia mieszanej komisji rosyjsko-izraelskiej” – dodał resort.

Ponadto ministrowie skupili się na sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

„Minister spraw zagranicznych Rosji poinformował także swojego izraelskiego odpowiednika o niektórych aspektach sytuacji na Ukrainie w kontekście rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej” – poinformowało rosyjskie MSZ.

Kijów uważa wtorkową rozmowę telefoniczną ministra spraw zagranicznych Eli Cohena z czołowym rosyjskim dyplomatą Siergiejem Ławrowem za dowód zmiany stanowiska Jerozolimy w sprawie wojny – powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgienij Kornijczuk.

„Minister spraw zagranicznych Izraela nie rozmawiał z Ławrowem od początku wojny” – powiedział we wtorek portalowi Times of Israel.

Eli Cohen oświadczył, że nowo zaprzysiężony rząd będzie bardziej powściągliwy w stosunku do wojny rosyjsko-ukraińskiej.

W swoim pierwszym wystąpieniu minister powiedział, że „w kwestii rosyjsko-ukraińskiej jedno zrobimy na pewno – mniej będziemy mówić publicznie”. Podkreślił, że Izrael będzie nadal udzielał Ukrainie „znaczącej pomocy humanitarnej”, ale odmówił komentarza w sprawie prośby Kijowa o dostarczenie systemów obronnych.

Kresy.pl/Times of Israel/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz