Kapituła Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ogłosiła tegorocznych laureatów. Wśród nagrodzonych znalazł się Polski Teatr Ludowy ze Lwowa oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka.

Jak podano w środę na stronie IPN, Polski Teatr Ludowy we Lwowie od 60 lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej i popularyzuje bogaty dorobek polskiej kultury, zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich odbiorców.



Stowarzyszenie Huta Pieniacka zrzesza osoby mieszkające w przeszłości we wsi Huta Pieniacka położonej w przedwojennym powiecie brodzkim 85 km na wschód od Lwowa (obecnie na Ukrainie) a także członków ich rodzin i sympatyków. Zajmuje się kultywowaniem pamięci o zbrodni dokonanej tam przez ukraińskich kolaborantów z SS Galizien przy udziale OUN-UPA – w bestialski sposób zamordowano tam 28. lutego 1944 roku około 800 mieszkańców wsi. Jeszcze przed formalnym zawiązaniem Stowarzyszenia w 2008 roku jego przyszli członkowie doprowadzili do wzniesienia na terenie zniszczonej wsi pomnika upamiętniającego ofiary.

PRZECZYTAJ:
Prawdziwa historia ludobójstwa w Hucie Pieniackiej
Ukraińscy śledczy potwierdzają: pomnik w Hucie Pieniackiej wysadzono w powietrze
Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany
Ukraina: pomnik ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej odnowiony
Wjatrowycz: pomnik w Hucie Pieniackiej jest nielegalny – nie ma tam żadnych kości

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymali w tym roku także Bogusław Nizieński – prawnik, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, Marlena Piekarska-Olszówka – prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” oraz Anna Rastawicka, propagatorka nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wręczenie nagród odbędzie się dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak podaje strona IPN, nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” jest przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory przyznano ją 78 osobom i instytucjom.

W przeszłości wielokrotnie nagradzano tytułem „Kustosza Pamięci Narodowej” osoby i instytucje kultywujące pamięć o Kresach. Pośmiertnie nagrodę otrzymali badacze Kresów Roman Aftanazy oraz Anatol Sulik i Irena Sandecka. Nagroda trafiła również do Czesława Blicharskiego, badacza dziejów Tarnopola. Kustoszami Pamięci Narodowej ogłoszono w przeszłości także innych badaczy zbrodni ukraińskich nacjonalistów: Władysława i Ewę Siemaszków oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z Zamościa. W 2013 roku uhonorowany został Tadeusz Kukiz (ojciec Pawła Kukiza), autor cyklu „Madonny Kresowe”.

W ubiegłym roku statuetki „Kustosz Pamięci Narodowej” wręczono m.in. badaczowi dziejów Lwowa Januszowi Wasylkowskiemu oraz Stowarzyszeniu Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z Wrocławia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / ipn.gov.pl / hutapieniacka.blogspot.com

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz