Kapituła Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ogłosiła tegorocznych laureatów. Wśród nagrodzonych znalazł się Polski Teatr Ludowy ze Lwowa oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka.

Jak podano w środę na stronie IPN, Polski Teatr Ludowy we Lwowie od 60 lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej i popularyzuje bogaty dorobek polskiej kultury, zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich odbiorców.

Stowarzyszenie Huta Pieniacka zrzesza osoby mieszkające w przeszłości we wsi Huta Pieniacka położonej w przedwojennym powiecie brodzkim 85 km na wschód od Lwowa (obecnie na Ukrainie) a także członków ich rodzin i sympatyków. Zajmuje się kultywowaniem pamięci o zbrodni dokonanej tam przez ukraińskich kolaborantów z SS Galizien przy udziale OUN-UPA – w bestialski sposób zamordowano tam 28. lutego 1944 roku około 800 mieszkańców wsi. Jeszcze przed formalnym zawiązaniem Stowarzyszenia w 2008 roku jego przyszli członkowie doprowadzili do wzniesienia na terenie zniszczonej wsi pomnika upamiętniającego ofiary.

PRZECZYTAJ:
Prawdziwa historia ludobójstwa w Hucie Pieniackiej
Ukraińscy śledczy potwierdzają: pomnik w Hucie Pieniackiej wysadzono w powietrze
Odnowiony pomnik w Hucie Pieniackiej został ponownie zdewastowany
Ukraina: pomnik ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej odnowiony
Wjatrowycz: pomnik w Hucie Pieniackiej jest nielegalny – nie ma tam żadnych kości

Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymali w tym roku także Bogusław Nizieński – prawnik, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, Marlena Piekarska-Olszówka – prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” oraz Anna Rastawicka, propagatorka nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wręczenie nagród odbędzie się dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak podaje strona IPN, nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” jest przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory przyznano ją 78 osobom i instytucjom.

W przeszłości wielokrotnie nagradzano tytułem „Kustosza Pamięci Narodowej” osoby i instytucje kultywujące pamięć o Kresach. Pośmiertnie nagrodę otrzymali badacze Kresów Roman Aftanazy oraz Anatol Sulik i Irena Sandecka. Nagroda trafiła również do Czesława Blicharskiego, badacza dziejów Tarnopola. Kustoszami Pamięci Narodowej ogłoszono w przeszłości także innych badaczy zbrodni ukraińskich nacjonalistów: Władysława i Ewę Siemaszków oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z Zamościa. W 2013 roku uhonorowany został Tadeusz Kukiz (ojciec Pawła Kukiza), autor cyklu „Madonny Kresowe”.

W ubiegłym roku statuetki „Kustosz Pamięci Narodowej” wręczono m.in. badaczowi dziejów Lwowa Januszowi Wasylkowskiemu oraz Stowarzyszeniu Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z Wrocławia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / ipn.gov.pl / hutapieniacka.blogspot.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply