Grudziądz: Odsłonięto pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów

22 grudnia został osłonięty obelisk ofiar ukraińskich nacjonalistów w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim. Powstanie pomnika wsparło kilka instytucji i środowisk.

Pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów stanął w Grudziądzu u zbiegu ulic Rapackiego i Królewskiej. Jak napisał Zygmunt Krzemień, przewodniczący komitetu budowy obelisku, został on opatrzony mottem: „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”. Główny napis głosi natomiast: „Pamięci obywateli polskich ofiar ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”. Dodatkowy napis informuje, że wystawienie pomnika ma związek z 75 rocznicą „Krwawej niedzieli”, czyli apogeum mordów prowadzonych na polskich cywilach na Wołyniu, która przypada na 11 lipca 2018 r.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Idea pomnika wyszła od Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu, jednak jak podkreślił Krzemień jego powstanie nie byłoby możliwe bez „dużej przychylności Prezydenta Grudziądza Pana Roberta Malinowskiego”. Miasto przydzieliło plac i przygotowało dokumentację budowlaną i infrastrukturę w miejscu postawienia pomnika. Natomiast koszty wykonania samego pomnika pokrył gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W uroczystości odsłonięcia udział brali prezydent Grudziądza, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Grudziądzu, Radni Grudziądza, kresowianie. Obelisk poświęcił ks. Kanonik Krzysztof Zalewski. Po okolicznościowych przemówieniach i uroczystym złożeniu kwiatów, działacze lokalnego Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich przekazali aktem patronackim opiekę nad obeliskiem społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Czytaj także: Pomnik UPA w Charkowie oblany czerwoną farbą [+FOTO]

facebook.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Pomników czci i pamięci polskich ofiar ukraińskiego ludobójczego ,bestialskiego UPA,nigdy nie za dużo.Chwalebnym jest,że Rodacy w tym dziele pamięci polskich ofiar się organizują.Haniebnym i wstydliwym jest,że Sejm RP zbrodnicze bestialstwo ukraińskiej czystki etnicznej na nacji polskiej sankcjonuje,ludobójczej zbrodni na Polakach ustawowo ludobójstwem nie nazywa.