Wigilijne manifestacje katalońskich separatystów

W kilku miastach Katalonii odbyły się manifestacje mieszkańców solidaryzujących się z byłymi członkami rządu tego regionu, którzy przebywają w hiszpańskich aresztach.

Kilka tysięcy demonstrantów zgromadziło się pod więzieniem La Model w Barcelonie. Zwolennicy separatystów wyszli także na główne place w innych katalońskich miastach: Girony, Tarragony, Lleidy i Badalony. Wystąpienia były organizowane przez Katalońskie Zgromadzenie Narodowe i Òmnium Cultural – stowarzyszenia popierające idee niepodległości regionu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Celem manifestacji było wyrażenie solidarności z dwoma członkami byłego rządu Katalonii, który 27 października poparł  deklarację jej niepodległości przegłosowaną przez regionalny parlament, a także z liderami wspomnianych organizacji pozarządowych, oskarżonymi o podżeganie do rebelii. Przebywają oni w hiszpańskich aresztach śledczych od listopada. Aresztowani to były wiceszef katalońskiego rządu minister gospodarki Oriol Junqueras, były minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn, były przewodniczący Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego Jordi Sànchez oraz przewodniczący stowarzyszenia Òmnium Cultural Jordi Cuixart.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wielu demonstrantów przybyło na zgromadzenia w żółtych czapkach. Kolor ten dominował także na trzymanych przez nich banerach. Od czasu wielkiej manifestacji w Brukseli, na której występował przebywający w Belgii, odsunięty szef separatystycznego rządu Carles Puigdemont, barwa ta jest wyróżnikiem protestujących separatystów. W czasie niedzielnych demonstracji obok haseł politycznych domagających się uwolnienia byłych urzędników i aktywistów, którzy dla zgromadzonych są „więźniami politycznymi”, śpiewano też kolędy, niektóre ze zmienionym tekstem, zawierającym aluzję do sytuacji politycznej w Hiszpanii. Mówcy podkreślali, że „więźniowie polityczni” spędzają święta w aresztach w Madrycie „700 kilometrów od domu”.

catalannews.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz