Ukraina sfinansuje film o współpracy AK z UPA

Władze Ukrainy zadecydowały o sfinansowaniu filmu dokumentalnego „Operacja Hrubieszów”, którego głównym wątkiem ma być teza o współpracy UPA i Armii Krajowej.

Jak informuje portal twojahistoria.pl Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii podpisała umowę z firmą UM-GROUP na realizację filmu dokumentalnego „Operacja Hrubieszów”. Państwowa instytucja zdecydowała się sfinansować sto procent kosztów produkcji, które obliczono na prawie 3,5 mln hrywien. Scenarzysta Witalij Zahorujko był jednym z laureatów dziesiątego już konkursu Państwowej Agencji. Film ma być gotowy do emisji przed końcem października 2018 roku.

Kluczowym motywem filmu ma być atak na więzienie komunistycznej bezpieki w Hrubieszowie przeprowadzony w nocy 27 na 28 maja 1946 roku. Atak został zorganizowany i przeprowadzony przez oddział podziemia poakowskiego wspólnie z członkami UPA, z którymi uprzednio zawarto rozejm. Wokół tego wydarzenia film ma rozwijać narrację o szerszej współpracy Armii Krajowej z UPA, które według scenarzysty, miały nawet wspólnie przeciwstawiać się powojennym wysiedleniom ludności ukraińskiej z terytorium Polski Ludowej, prowadzonej w ramach „transferów ludności”, elementem których było także wysiedlanie polskiej ludności z Kresów Wschodnich.

Politycznego celu filmu nie ukrywa sam scenarzysta. „Powinniśmy być zaufanymi sojusznikami nie tylko dlatego, iż nasze państwa są cywilizowane, ale też dlatego, iż obecnie mamy wspólnego śmiertelnego wroga – agresywną, szowinistyczną Rosję. Mimo że między nami były w przeszłości te wszystkie straszne konflikty, historia zna też i wspaniałe przykłady ukraińsko-polskiego wspólnego braterstwa i dobrych stosunków.” – cytuje słowa Zahrujki twojahistoria.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do współpracy między Armią Krajową a UPA nigdy nie doszło. 7 lipca 1943 r. do kwatery Służby Bezpieczeństwa UPA na Wołyniu udali się w celu omówienia wzajemnych relacji pełnomocnik Okręgowej Delegatury Rządu Wołyń Zygmunt Rumel i oficer wołyńskiej AK Krzysztof Markiewicz. Zostali oni w okrutny sposób zamordowani trzy dni później. Do lokalnych rozejmów a nawet aktów współpracy dochodziło natomiast już po rozwiązaniu Armii Krajowej między poszczególnymi oddziałami podziemia poakowskiego a oddziałami UPA.

Czytaj także: Grudziądz: Odsłonięto pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów

twojahistoria.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  PrzyPOminam Wszystkim na forum, że pierwszą planową cechą cywilizacji turańskiej (Feliks Koneczny – Cywilizacje) jest PO+dstęp mający na celu uśpienie czujności przeciwnika i brutalne w końcowej fazie jego wykończenie. Można podawać wiele przykładów podobnych oszukańczych działań przedstawicieli cywilizacji turańskiej.
  Jeden z nich to PO+dstępne zwabienie przez Sowietów gen. Okulickiego na tzw. „rozmowy” mediacyjne aaa…. co się PO+tem stało to każdy Polak wie!!!!!…..
  UWAGA!
  Każdy KONTAKT z cywilizacją turańską wymaga podstaw znajomości cech tej cywilizacji!

  • Avatar
   Gaetano :

   @franciszekk Okulicki to agent NKWD i nie ma tutaj żadnych złudzeń. Ta bestia opuściła Łubiankę – proponuję gruntowne przemyślenie tego faktu – i następnie zajęła się organizowaniem masowej hekatomby (wespół z innymi bandziorami z kierownictwa AK), zagłady głównie cywili w Warszawie, czyli powstaniem warszawskim. To przede wszystkim ta kanalia jest odpowiedzialna, przy współudziale Pełczyńskiego i Montera za namówienie idioty Bora-Komorowskiego na wybuch samobójczego powstania, wbrew kategorycznym zakazom Wodza Naczelnego i Rządu RP na Uchodźstwie. Los Warszawy był mu całkowicie obojętny; miała popłynąć rzeka krwi, mury miały się walić, by świat zainteresował się Polską.
   Odnośnie dalszych losów tego bandyty, prawdopodobnie został stracony w 1946, ale znamiennym faktem jest to, że jeszcze przed domniemanym straceniem, chyba na przełomie IX/X 1946r. został usunięty z ewidencji Sił Zbrojnych przez gen. Kopańskiego.
   De facto ten sowiecki kapuś powinien zostać natychmiast rozstrzelany przez polski sąd polowy za zdradę stanu już z końcem lipca 44 roku. Myślał, że za lojalność wobec NKWD dostanie posadę w rządzie pkwn, ale za swą służalczą postawę spotkała go inna nagroda.

 2. Avatar
  zefir :

  Założeniem filmu jest realizowanie przykazania dekalogu OUN:”Nienawiścią i podstepem będziesz przyjmować wroga twej nacji”,tym razem przez kłamliwe,podstępne i nienawistne utożsamianie zdarzenia z poakowskim podziemiem ze współpracą AK z UPA.Tym podstępnym,nienawistnym zabiegiem bandersyny próbują przenieść współodpowiedzialność za swe bestialskie,ludobójcze zbrodnie na polskich starcach,kobietach,dzieciach i niemowlakach,z bandyckiego zwyrodniałego UPA,oraz jej popleczników na AK.Na takie bezczelne zabiegi w banderlandzie kasy nie brakuje.

 3. Avatar
  Gaetano :

  3,5 mln hrywien z ukrowskiej instytucji sponsorowanej pośrednio przez polski budżet, dla niejakiego Zahujki za propagandowy banderowski gniot a la „Nasze matki, nasi ojcowie” na ZDF.
  Abstrahując, żałosne było to, że nasi oficerowie w ogóle rozważali jakieś „relacje” z rezunami. W AK również zdarzali się idioci. To działanie, które było nie do pomyślenia dla Narodowych Sił Zbrojnych.