Obchody rocznicy powstania styczniowego na Ukrainie. Piekło: wojna w Donbasie to jego kontynuacja [+VIDEO]

Polacy w Kijowie i we Lwowie uczcili 155. rocznicę powstania styczniowego. Obecny na uroczystościach w Kijowie ambasador Piekło powiązał polski zryw niepodległościowy w XIX wieku późniejszymi wydarzeniami na Ukrainie.

W poniedziałek w twierdzy Krzywa Kaponiera w Kijowie odsłonięto tablicę poświęconą bohaterom powstania styczniowego – urodzonemu k. Berdyczowa generałowi Zygmuntowi Padlewskiemu i jego ojcu, Władysławowi. – podała Polska Agencja Prasowa.

W twierdzy, w której odsłonięto tablicę, byli więzieni powstańcy styczniowi. Jak pisze PAP, w Krzywej Kaponierze rozstrzelano przywódców powstania na tych ziemiach – Adama Zielińskiego, Władysława Tadeusza Rakowskiego, Platona Krzyżanowskiego, Romualda Olszańskiego i Adama Drużbackiego. W Kijowie zginął również ojciec gen. Zygmunta Padlewskiego, Władysław.

PRZECZYTAJ: Powstanie Styczniowe na Litwie i Rusi

Obecny na uroczystości ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło powiązał rocznicę wybuchu powstania styczniowego z przypadającą na ten sam dzień setną rocznicą ogłoszenia niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Dzisiejsze uroczystości trudno nazwać zbiegiem okoliczności. Dziś przypada też setna rocznica ogłoszenia niepodległości Ukrainy w 1918 roku. Te wydarzenia w jakiś sposób się uzupełniają i pokazują, że historia zatacza koła i cały czas chodzi o to samo: o wolność i demokrację – powiedział Piekło dziennikarzom. Ambasador doszukał się także kontynuacji powstania styczniowego w wojnie w Donbasie.

Jest tu jakaś kontynuacja: wtedy, podczas Powstania Styczniowego, ginęli Polacy, Ukraińcy, Białorusini, którzy walczyli za naszą i waszą wolność. Dziś młodzi chłopcy w Donbasie właściwie giną za to samo. W jakimś sensie za bezpieczną i demokratyczną Europę. – mówił Piekło.

Na uroczystości byli obecni m.in. ambasador Litwy na Ukrainie oraz wicemer Kijowa Oleksij Reznikow.

W ramach obchodów 155. rocznicy powstania, oprócz odsłonięcia tablicy ku czci Zygmunta i Władysława Padlewskich, w Kijowie odbyły się wykłady, pokaz filmu o tematyce historycznej, koncert chóru oraz rekonstrukcja obozu powstańców.

Rocznicę powstania uczczono także we Lwowie. Jak podał Kurier Galicyjski, uroczystości odbyły się 22. stycznia br. na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim. Wziął w nich udział konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, przedstawiciele mniejszości polskiej na Ukrainie oraz goście z Polski. Modlitwę poprowadził franciszkanin o. Stanisław Pękala z kościoła św. Antoniego we Lwowie.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

Kresy.pl / PAP / Kurier Galicyjski

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply