Stowarzyszenie Żydowskich Organizacji i Gmin Ukrainy wydała oświadczenie, w którym wyrazili poważne zaniepokojenie decyzją Rady Miejskiej Kijowa, dotyczącą oficjalnych obchodów 250-lecia koliszczyzny.

W uchwale Rady Miejskiej Kijowa dotyczącej ustanowienia oficjalnych obchodów 250-lecia Koliszczyzny można przeczytać: Decyzja ma na celu edukację patriotyczną ukraińskiej młodzieży i zachowanie pamięci o walce wyzwoleńczej narodu ukraińskiego, a także ma przyczynić się do wzmocnienia jedności narodu ukraińskiego.

Ukraińscy Żydzi podkreślili w wydanym w czwartek oświadczeniu, że w koliszczyźnie towarzyszyła przemoc i masakra nieprawosławnej ludności cywilnej, w tym katolików, grekokatolików i Żydów.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów będzie świętował 250-lecie koliszczyzny

Przypomniano także, że rzeź humańska do której doszło podczas koliszczyzny pochłonęła życie ponad dziesięciu tysięcy Polaków i Żydów i unitów, a także prawosławnych podejrzewanych o ukrywanie lub sympatie wobec niewiernych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzeź humańska – to tylko jeden z epizodów tego wystąpienia, który zachował się w pamięci żydowskiej jako jedno z najbardziej przerażających wydarzeń w historii społeczności regionu – napisano w oświadczeniu.

W komunikacie podkreślono, że tradycja bohaterstwa w Koliszczyźnie jest głęboko zakorzeniona w sowieckiej ideologii.

Koliszczyzna była buntem ruskiego chłopstwa pańszczyźnianego, skierowanym przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu i istniejącemu ładowi społecznemu. W jej trakcie dochodziło do masowych morderstw Polaków, Żydów i duchowieństwa rzymskokatolickiego i unickiego. Powstanie zostało stłumione przez wojska rosyjskie i polskie. Liczbę ofiar koliszczyzny szacuje się od 100 000 do 200 000 zamordowanych.

Kresy.pl / istpravda.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  Ciekawe ,czy politycy z Polski, zdobędą się na krytykę obchodów koliwszczyzny ? W której podobnie jak podczas rzezi wołyńskiej najwięcej ofiar stanowili Polacy.Czy tradycyjnie ,nie będą chcieli urazić wrażliwości naszych sąsiadów ?

  • Avatar
   Gaetano :

   Co takiego? To znaczy ilu ich było; pięćset, tysiąc? Co to za propaganda, czyżby to znów fantastyczne wiadomości przytoczone z osławionej wikipedii? Ponadto, katolikiem to kto był; Rosjanin, żyd? Przypominam. Ówczesne hasło hajdamaków, używane również później – nie podam go w oryginale, bo się tym językiem brzydzę – brzmiało: „Polak, Żyd i pies to jedna wiara”. To tam stepowa dzicz; czerń, kozactwo i hajdamacy, „wsławiło się” w torturach, które niecałe 2 wieki później miało swe apogeum na naszych polskich Kresach.
   W samej tylko rzezi humańskiej z czerwca 1768 r., w „Encyklopedii Kresów” liczbę bestialsko mordowanych szacuje się na 20000, w tym wiele tysięcy Polaków.
   Zatem domniemam, że zgodnie z trendem promowanym przez wikipedię, liczba ta jest metodycznie zaniżana, do mniej niż paru tysięcy (rzeź humańska). Dokładnie w identyczny sposób, jak ma to miejsce z rzezią Polaków na Kresach, począwszy od 1939r., gdzie można znaleźć liczbę ofiar mordów, które „oszacował” niejaki Torzecki.
   Przemyśl to sobie.