Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) przekazał, że w piśmie skierowanym do Watykanu wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu z ogłoszenia przez papieża uznania heroiczności cnót prymasa Polski w latach 1926-1948, kardynała Augusta Hlonda.

Rabin David Rosen, dyrektor ds. międzynarodowych spraw międzyreligijnych AJC, skierował list do kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, w którym stwierdził, iż dalsze prowadzenie procesu kanonizacji prymasa Polski będzie postrzegana w społeczności żydowskiej i poza nią jako wyraz aprobaty dla skrajnie negatywnego podejścia kardynała Hlonda do społeczności żydowskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

ACJ poinformował, że Rosen wskazał na przykłady wrogości Hlonda wobec Żydów, a także jego odmowę prowadzenia działań mających na celu ochronę społeczności żydowskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda z „radością i satysfakcją” przywitał w Polsce lewacką organizację amerykańskich Żydów, niegdyś finansującą działalność szkoły frankfurckiej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosen stwierdził m.in., że w 1936 roku, w liście pasterskim, kardynał Hlond potępił judaizm i Żydów z powodu odrzucenia Jezusa. Dodał również, że dziesięć lat później hierarcha nie spotkał się z polskimi przywódcami żydowskimi, którzy chcieli przedyskutować ich memorandum, w którym przedstawiali ciągłe pojawianie się oskarżeń o rytualne mordy i wynikłe z tego zagrożenie masowymi pogromami. Zażądali oni, aby kardynał Hlond wydał list pasterski w którym miał zainterweniować w sprawie Żydów.

Rabin Rosen stwierdził także, że później kardynał Hlond, podczas spotkania z przewodniczącym Światowej Federacji Żydów Polskich Josephem Tenenbaumem, odmówił wydania oświadczenia potępiającego mordowanie Żydów po drugiej wojnie światowej.

Przedstawiciel ACJ napisał również, że prymas Hlond, że nie potępił pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku, ani nie wezwał Polaków do zaprzestania mordowania Żydów, a miał stwierdzić, że Żydzi są wszyscy komunistami albo zwolennikami komunizmu i że pogrom był ich winą.

Watykan poinformował 21 maja, że papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Proces beatyfikacyjny prowadzony jest od 1992 roku.

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz