Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) przekazał, że w piśmie skierowanym do Watykanu wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu z ogłoszenia przez papieża uznania heroiczności cnót prymasa Polski w latach 1926-1948, kardynała Augusta Hlonda.

Rabin David Rosen, dyrektor ds. międzynarodowych spraw międzyreligijnych AJC, skierował list do kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, w którym stwierdził, iż dalsze prowadzenie procesu kanonizacji prymasa Polski będzie postrzegana w społeczności żydowskiej i poza nią jako wyraz aprobaty dla skrajnie negatywnego podejścia kardynała Hlonda do społeczności żydowskiej.ACJ poinformował, że Rosen wskazał na przykłady wrogości Hlonda wobec Żydów, a także jego odmowę prowadzenia działań mających na celu ochronę społeczności żydowskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda z „radością i satysfakcją” przywitał w Polsce lewacką organizację amerykańskich Żydów, niegdyś finansującą działalność szkoły frankfurckiej

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosen stwierdził m.in., że w 1936 roku, w liście pasterskim, kardynał Hlond potępił judaizm i Żydów z powodu odrzucenia Jezusa. Dodał również, że dziesięć lat później hierarcha nie spotkał się z polskimi przywódcami żydowskimi, którzy chcieli przedyskutować ich memorandum, w którym przedstawiali ciągłe pojawianie się oskarżeń o rytualne mordy i wynikłe z tego zagrożenie masowymi pogromami. Zażądali oni, aby kardynał Hlond wydał list pasterski w którym miał zainterweniować w sprawie Żydów.

Rabin Rosen stwierdził także, że później kardynał Hlond, podczas spotkania z przewodniczącym Światowej Federacji Żydów Polskich Josephem Tenenbaumem, odmówił wydania oświadczenia potępiającego mordowanie Żydów po drugiej wojnie światowej.

Przedstawiciel ACJ napisał również, że prymas Hlond, że nie potępił pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku, ani nie wezwał Polaków do zaprzestania mordowania Żydów, a miał stwierdzić, że Żydzi są wszyscy komunistami albo zwolennikami komunizmu i że pogrom był ich winą.

Watykan poinformował 21 maja, że papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Proces beatyfikacyjny prowadzony jest od 1992 roku.

Kresy.pl / dziennik.pl

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz