Rada miejska w Kijowie przegłosowała uchwałę, wedle której miasto uczci 250-lecie koliszczyzny – powstania ruskiego chłopstwa przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu.

Za uczczeniem koliszczyzny zagłosowało 83 kijowskich radnych – podał Ukrinform.Decyzja ma na celu edukację patriotyczną ukraińskiej młodzieży i zachowanie pamięci o walce wyzwoleńczej narodu ukraińskiego, a także ma przyczynić się do wzmocnienia jedności narodu ukraińskiego – można przeczytać w uchwale.

CZYTAJ TAKŻE: Koliszczyzna- powstanie Gonty i Żeleźniaka

Rocznica koliszczyzny na Ukrainie jest uroczyście obchodzona w maju tego roku, w szczególności 29 maja, kiedy przypada jej 250. rocznica.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z tą decyzją rady miejskiej, będzie ona wraz z administracją dzielnic organizować wydarzenia tematyczne, edukacyjne, kulturalne, artystyczne i inne w placówkach oświatowych. Planowane jest także organizowanie konferencji naukowych.

Koliszczyzna była buntem ruskiego chłopstwa pańszczyźnianego, skierowanym przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu i istniejącemu ładowi społecznemu. W jej trakcie dochodziło do masowych morderstw Polaków, Żydów i duchowieństwa rzymskokatolickiego i unickiego. Powstanie zostało stłumione przez wojska rosyjskie i polskie. Liczbę ofiar koliszczyzny szacuje się od 100 000 do 200 000 zamordowanych.

Kresy.pl / ukrinform.ru

Kijów będzie świętował 250-lecie koliszczyzny
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Nikt mi nie powie, że bankrut-żart historii jest normalnym tworem państwowym zamieszkałym przez normalną ludność: bohaterowie to zwyrodniali mordercy dzieci, kobiet i starców, święta państwowe najczęściej upamiętniają bestialskie rzezie dziesiątków tysięcy niewinnych … Pytanie: dlaczego jakiekolwiek państwo utrzymuje kontakty z tak morderczym tworem ??

 2. Wolyn1943 :

  I nikt się tam nie przejmuje polską wrażliwością, relacjami dobrosąsiedzkimi z „bratnią” Polską, która może tym się poczuć dotknięta, a przecież to nasz adwokat permanentnie wspierający nas na forum międzynarodowym… Najwyższa pora postawić znak STOP na tej, jednokierunkowej ulicy zwanej stosunkami polsko-ukraińskimi!

 3. tagore
  tagore :

  Przyznaję ,że niezmiernie rozbawiło mnie to „święto” z okazji sukcesu intrygi Moskwy
  sterowanej przez cerkiew prawosławną wymierzoną głównie w ruską szlachtę nazywaną przez Moskali Polakami i ludność miast i miasteczek sprzyjającą IRP.
  Świętowanie w czasie wojny z Moskwą likwidacji rusińskiej grekokatolickiej i katolickiej elity przez „obrońców prawosławia” to świetna idea , zjednoczona ukraińska cerkiew zgodnie z wolą Poroszenki pomoże Ukrainie w marszu na wschód. Wypada pogratulować
  konsekwentnego działania ,pomnik Gonty i Żeleźniaka w Humaniu to dobry tego symbol.