Rada miejska w Kijowie przegłosowała uchwałę, wedle której miasto uczci 250-lecie koliszczyzny – powstania ruskiego chłopstwa przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu.

Za uczczeniem koliszczyzny zagłosowało 83 kijowskich radnych – podał Ukrinform.

Decyzja ma na celu edukację patriotyczną ukraińskiej młodzieży i zachowanie pamięci o walce wyzwoleńczej narodu ukraińskiego, a także ma przyczynić się do wzmocnienia jedności narodu ukraińskiego – można przeczytać w uchwale.

CZYTAJ TAKŻE: Koliszczyzna- powstanie Gonty i Żeleźniaka

Rocznica koliszczyzny na Ukrainie jest uroczyście obchodzona w maju tego roku, w szczególności 29 maja, kiedy przypada jej 250. rocznica.

Zgodnie z tą decyzją rady miejskiej, będzie ona wraz z administracją dzielnic organizować wydarzenia tematyczne, edukacyjne, kulturalne, artystyczne i inne w placówkach oświatowych. Planowane jest także organizowanie konferencji naukowych.

Koliszczyzna była buntem ruskiego chłopstwa pańszczyźnianego, skierowanym przeciw szlachcie polskiej, ludności żydowskiej, Kościołowi unickiemu i rzymskokatolickiemu i istniejącemu ładowi społecznemu. W jej trakcie dochodziło do masowych morderstw Polaków, Żydów i duchowieństwa rzymskokatolickiego i unickiego. Powstanie zostało stłumione przez wojska rosyjskie i polskie. Liczbę ofiar koliszczyzny szacuje się od 100 000 do 200 000 zamordowanych.

Kresy.pl / ukrinform.ru

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Nikt mi nie powie, że bankrut-żart historii jest normalnym tworem państwowym zamieszkałym przez normalną ludność: bohaterowie to zwyrodniali mordercy dzieci, kobiet i starców, święta państwowe najczęściej upamiętniają bestialskie rzezie dziesiątków tysięcy niewinnych … Pytanie: dlaczego jakiekolwiek państwo utrzymuje kontakty z tak morderczym tworem ??

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  I nikt się tam nie przejmuje polską wrażliwością, relacjami dobrosąsiedzkimi z “bratnią” Polską, która może tym się poczuć dotknięta, a przecież to nasz adwokat permanentnie wspierający nas na forum międzynarodowym… Najwyższa pora postawić znak STOP na tej, jednokierunkowej ulicy zwanej stosunkami polsko-ukraińskimi!

 3. tagore
  tagore :

  Przyznaję ,że niezmiernie rozbawiło mnie to “święto” z okazji sukcesu intrygi Moskwy
  sterowanej przez cerkiew prawosławną wymierzoną głównie w ruską szlachtę nazywaną przez Moskali Polakami i ludność miast i miasteczek sprzyjającą IRP.
  Świętowanie w czasie wojny z Moskwą likwidacji rusińskiej grekokatolickiej i katolickiej elity przez “obrońców prawosławia” to świetna idea , zjednoczona ukraińska cerkiew zgodnie z wolą Poroszenki pomoże Ukrainie w marszu na wschód. Wypada pogratulować
  konsekwentnego działania ,pomnik Gonty i Żeleźniaka w Humaniu to dobry tego symbol.