Ukraiński prezydent Petro Poroszenko opublikował swój apel do Niemców o rezygnację z Nord Stream 2 w piątkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W artykule zatytułowanym „Nord Stream 2 karmi bestię”, opublikowanym tuż przed spotkaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina ws. gazociągu, ukraiński prezydent ostrzega Niemców przed popełnieniem historycznego błędu, jakim jego zdaniem jest realizacja projektu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Poroszenko nazywa gazociąg „geopolitycznym projektem Kremla”, który nie ma nic wspólnego z interesami gospodarczymi. Jego celem jest podkopanie, a na koniec rozbicie jedności Europy – wskazuje ukraiński prezydent, stwierdzając, że polityka energetyczna Moskwy jest zawsze podporządkowana ideologii.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: jest ostateczna decyzja ws. budowy Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy przypomina, że Donbas jest celem rosyjskiej „zbrodniczej agresji”, a Krym miejscem, gdzie dochodzi do łamania praw człowieka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W obecnych okolicznościach realizacja każdego paneuropejskiego projektu na skalę Nord Stream 2 we współpracy z Kremlem musi być uznana za appeasement wobec agresora, który nie świadczy o naszej sile – twierdzi Poroszenko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina może stracić 3% PKB rocznie z powodu Nord Stream 2

Nie miejcie złudzeń! Rosja uzna budowę Nord Stream 2 za zaproszenie do powrotu do „business as usual” i potraktowania tej całej sytuacji, jak od dawna wyczekiwanego „game changer” – pisze prezydent. Równocześnie wiele państw w Europie i poza nią zakwestionuje tę politykę i uzna projekt za „karmienie bestii” – dodaje ukraiński przywódca.

Inwestycja w Nord Stream 2 jest inwestycją w rozbicie Europy – twierdzi Poroszenko. Uważa on, że Europa stoi przed wyborem: albo poprze tych, którzy chcą się połączyć z Europą, albo zdecyduje się na budowę całkowicie zbytecznego gazociągu, który połączy Europę z kimś, kto nią pogardza.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      uvara :

      Wg Waltzmana rosysjkie pieniądze za transport gazu przez terytorium Ukrainy są jak najbardziej w porządku, ale już zbudowanie NS2 i zakręcenie finansowego kurka przez złą Rosję to uderzenie w europejską jedność… ot hipokryzja i podwójna moralność.