Ukraiński prezydent Petro Poroszenko opublikował swój apel do Niemców o rezygnację z Nord Stream 2 w piątkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W artykule zatytułowanym „Nord Stream 2 karmi bestię”, opublikowanym tuż przed spotkaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina ws. gazociągu, ukraiński prezydent ostrzega Niemców przed popełnieniem historycznego błędu, jakim jego zdaniem jest realizacja projektu.

Poroszenko nazywa gazociąg „geopolitycznym projektem Kremla”, który nie ma nic wspólnego z interesami gospodarczymi. Jego celem jest podkopanie, a na koniec rozbicie jedności Europy – wskazuje ukraiński prezydent, stwierdzając, że polityka energetyczna Moskwy jest zawsze podporządkowana ideologii.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: jest ostateczna decyzja ws. budowy Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy przypomina, że Donbas jest celem rosyjskiej „zbrodniczej agresji”, a Krym miejscem, gdzie dochodzi do łamania praw człowieka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W obecnych okolicznościach realizacja każdego paneuropejskiego projektu na skalę Nord Stream 2 we współpracy z Kremlem musi być uznana za appeasement wobec agresora, który nie świadczy o naszej sile – twierdzi Poroszenko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina może stracić 3% PKB rocznie z powodu Nord Stream 2

Nie miejcie złudzeń! Rosja uzna budowę Nord Stream 2 za zaproszenie do powrotu do „business as usual” i potraktowania tej całej sytuacji, jak od dawna wyczekiwanego „game changer” – pisze prezydent. Równocześnie wiele państw w Europie i poza nią zakwestionuje tę politykę i uzna projekt za „karmienie bestii” – dodaje ukraiński przywódca.

Inwestycja w Nord Stream 2 jest inwestycją w rozbicie Europy – twierdzi Poroszenko. Uważa on, że Europa stoi przed wyborem: albo poprze tych, którzy chcą się połączyć z Europą, albo zdecyduje się na budowę całkowicie zbytecznego gazociągu, który połączy Europę z kimś, kto nią pogardza.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      uvara :

      Wg Waltzmana rosysjkie pieniądze za transport gazu przez terytorium Ukrainy są jak najbardziej w porządku, ale już zbudowanie NS2 i zakręcenie finansowego kurka przez złą Rosję to uderzenie w europejską jedność… ot hipokryzja i podwójna moralność.