Kongresmeni chcą zablokować sprzedaż F-35 Turcji

Kongresmen David Cicilline uważa, że Turcja, z powodu m.in swoich ciepłych relacji z Rosją, nie może być w posiadaniu myśliwca F-35.

W czwartek Cicilline zaprezentował swój projekt ustawy, która zabraniałaby sprzedaży lub transferu F-35 oraz własności intelektualnej z nim związanych lub danych, dopóki prezydent Trump nie poświadczy, że Turcja nie „podejmuje działań w celu pogarszania interoperacyjności NATO, wystawiając aktywa NATO wrogim podmiotom” lub „obniżając ogólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO”.

Według projektu, Turcja nie może również „dążenie do importu lub zakupu artykułów obronnych z obcego kraju, w stosunku do którego Stany Zjednoczone nakładają sankcje, bezprawnie przetrzymywać jednego lub więcej obywateli Stanów Zjednoczonych lub angażować się w działania wojskowe bez podjęcia odpowiednich kroków w celu zapewnienia przestrzegania międzynarodowych norm prawnych w celu zapobiegania ofiarom i cierpieniom wśród ludności cywilnej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Turcja złożyła zamówienie na 116 myśliwców F-35 Lightning II w ramach programu Join Strike Fighter.

„Nie możemy przymykać oczu na bandyckie, naganne zachowanie Turcji. Muszą być konsekwencje dla każdego reżimu, który dopuszcza się takich przerażających naruszeń praw człowieka i stale odchodzi od naszych własnych interesów (…) Ważne jest, abyśmy stosowali ten sam standard wobec każdego członka NATO, jak wobec każdego innego kraju” – napisał kongresmen w oświadczeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Erdogan ostro o Izraelu: państwo, które zabija dzieci

kresy.pl / the hill

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    https://pl.sputniknews.com/swiat/201805097925178-Netanjahu-Izrael-Moskwa-Defilada-Zwyciestwa/

    Najlepszym sojusznikiem Rosji jest najlepszy przyjaciel Stanów Zjednoczonych Izrael, cóż za paradoks, a gdzie my jesteśmy z tych swoim szczekaniem na Rosję i lizaniem dupy Usraelowi jesteśmy na marginesie marginesu z takim Pisowski nastawieniem marnie skończonym w najgorszym przypadku na talerzu obiadowym banderowców.