Decyzja niemieckiego urzędu kończy etap wydawania pozwoleń na budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 w Niemczech.

Spółka Nord Stream 2 otrzymała pozwolenie na budowę i eksploatację gazociągu na dnie Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec – poinformowała we wtorek spółka na swojej stronie internetowej. Jak pisze PAP, w ten sposób zakończyło się pozyskiwanie w Niemczech zezwoleń na budowę gazociągu Nord Stream 2.

Pozwolenie zostało wydane przez Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) i dotyczy 30-kilometrowego odcinka na dnie morskim. Wydanie pozwolenia nastąpiło po dokonaniu oceny wpływu inwestycji na środowisko i ustaleniu, czy przebiegający gazociąg nie będzie stanowił przeszkody dla żeglugi morskiej.

W komunikacie Nord Stream 2 przypomniano, że w styczniu br. Urząd Górniczy miasta Stralsund wydał podobne pozwolenie na budowę i eksploatację 12-milowego odcinka gazociągu na wodach terytorialnych Niemiec.

Jak powiedział Jens Lange, menedżer Nord Stream 2 odpowiedzialny za pozyskiwanie zezwoleń na terenie Niemiec, dzisiejsza decyzja BSH oznacza, że wszystkie pozwolenia na niemiecki 85-kilometrowy odcinek gazociągu zostały uzyskane.

Według spółki procedury uzyskiwania pozwoleń od pozostałych czterech krajów – Rosji, Finlandii, Szwecji i Danii – idą zgodnie z harmonogramem. Spółka spodziewa się, że dostanie je w najbliższych miesiącach.

Przypomnijmy, że tydzień temu r​zeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert oświadczyła, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2 i zaznaczyła, że przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być – na podstawie ustawy Kongresu – „wystawione na amerykańskie sankcje”.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjscy politycy chcą zablokowania Nord Stream 2

Kresy.pl / nord-stream2.com / PAP

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply