Żytomierz zorganizuje festyn, który będzie trwał od rzymskokatolickiej Wielkiej Soboty do wschodniego Lanego Poniedziałku.

Festyn „Wielkanoc w Żytomierzu” zacznie się 31. marca, w rzymskokatolicką Wielką Sobotę, a nie dzień później. Jest to ukłon władz miasta w stronę rzymskich katolików, którzy licznie zamieszkują to miasto. – poinformował portal Zhytomir.info.

Władze Żytomierza, stolicy obwodu na środkowej Ukrainie, postanowiły zorganizować w mieście trwające ponad tydzień świętowanie Wielkanocy pod nazwą „Wielkanoc w Żytomierzu”. W ciągu 10 dni władze chcą przeprowadzić festiwal pisanek, koncerty, warsztaty i wystawy. Ma powstać także strefa z jedzeniem stworzona przez 12 restauracji i taras na 200 miejsc. Na Lany Poniedziałek zaplanowano „tradycyjne polewanie wodą”.

Początkowo miejskie święto miało zacząć się 1. kwietnia i trwać do 9 kwietnia br., obejmując m.in. Niedzielę Wielkanocną według kalendarza juliańskiego, która przypada na 8. kwietnia. Władze postanowiły jednak zacząć świętowanie od katolickiej Wielkiej Soboty, 31. marca.

Proszę o wniesienie zmiany – przeprowadzić [festyn] od 31. marca, a nie od 1. kwietnia, ponieważ 31. marca i 1. kwietnia to katolicka Wielkanoc, a mamy wielką społeczność katolicką. – wnioskowała naczelnik miejskiego wydziału kultury Nina Riabenko. Jej wniosek został zaakceptowany przez miejskie władze.

Riabenko powiedziała także, że miasto chciało powierzyć organizację festynu „Wielkanoc w Żytomierzu” profesjonalnej agencji zajmującej się organizacją tego typu imprez, lecz nikt chciał podjąć się tego zadania za 80 tys. hrywien przeznaczonych na ten cel z miejskiej kasy. W związku z tym festyn zorganizuje zarząd kultury. Festyn ma odbywać się na ulicach Michajłowskiej, Borysa Latoszynskiego i na Nowym Bulwarze.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkanoc na Ukrainie

Kresy.pl / Zhytomir.info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply