Zwolennicy niepodległości Katalonii postanowili urządzić masową demonstrację w Brukseli by tam domagać się wsparcia Unii Europejskiej dla swoich dążeń.

Około 45 tys. osób zgromadziło się w centrum Brukseli pod gmachami instytucji Unii Europejskiej. Nad tłumem powiewają flagi Katalonii. Manifestanci niosą również dużych rozmiarów transparent z napisem “Uwolnić więźniów politycznych”. Odnoszą się w ten sposób do aresztowanych w Hiszpanii członków byłego rządu Katalonii, który 27 października proklamował niepodległość regionu jako republiki. W Brukseli przebywa natomiast premier tego rządu, Carles Puigdemont, który wraz z czterema ministrami uciekł do Belgii. Polityk pojawił się na marszu. Zabrał głos o godzinie 15 fetowany prze tłum.

Manifestacja odbywa się pod hasłem: “Europo obudź się”. Zwolennicy niepodległości Katalonii domagają się interwencji Unii Europejskiej i wywarcia przez nią presji na władze Hiszpanii, aby wycofały się z bezpośrednich rządów w regionie i przywróciły jego autonomię, zawieszoną od 27 października. Część demonstrantów niesie flagi UE z napisem “wstydźcie się”. Unia Europejska oficjalnie uznała kwestię statusu Katalonii za “wewnętrzną sprawę Hiszpanii” i uznała referendum za nielegalne.

Manifestacja rozpoczęła się w Parku Cinquantenaire, a następnie ruszyła w kierunku siedziby Komisji Europejskiej i obecnie wiecuje na placu między nią a siedzibą Parlamentu Europejskiego. Z dużej sceny wyposażonej w telebim i silne nagłośnienie przemawiała duża liczba mówców. Określają oni działania władz Hiszpanii jako “faszystowskie” i “totalitarne”. Domagają się “wolności” dla Katalonii oraz “demokratycznego” sposobu rozwiązania kryzysu. Podkreślali, że referendum niepodległościowe, które rząd Puigdemonta zorganizował 30 września, było działaniem demokratycznym.

Wśród demonstrantów pojawiły się także flagi Flamandów, jednej z dwóch głównych grup etnicznych zamieszkujących Belgię, wśród których także są obecne silne tendencje separatystyczne.

thelocal.es/independent.co.uk/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply